Innovation Gardens Summit w Warszawie. Tu zaprezentowano ostatnie hity i nakreślono przyszłość mobilnego internetu

W Miasteczku Orange w Warszawie odbyła się konferencja Innovation Gardens Summit, dla której inspiracją były niedawno zakończone targi World Mobile Congress w Barcelonie
W Miasteczku Orange w Warszawie odbyła się konferencja Innovation Gardens Summit, dla której inspiracją były niedawno zakończone targi World Mobile Congress w Barcelonie
Świat, gdzie w globalnej sieci surfujemy 10 razy szybciej, używając do tego naszego telefonu. Rzeczywistość, w której nie musimy już dłużej męczyć się z instalowaniem dziesiątek aplikacji na smartfonie i zamartwiać się, czy starczy nam na nie pamięci, bo wszystko znajdziemy na wyciągnięcie ręki w tzw. „chmurze”. Czasy, w których pojęcie „Internet of Everything” będzie prawdziwe jak nigdy dotąd. Tak może wyglądać przyszłość, gdy wejdzie w życie standard 5G z całym wachlarzem możliwości, jakie zapowiadają najwięksi gracze branży telekomunikacyjnej.


Technologiczny szczyt
Nad tematem poświęconym tej właśnie rewolucyjnej technologii pochylili się inżynierowie zaproszeni na Innovation Gardens Summit 2017. To druga już odsłona konferencji, której wyznacznikiem są najnowsze trendy w dziedzinie telekomunikacji i nowoczesne rozwiązania, z których przyjdzie nam za jakiś czas korzystać na co dzień. O szansach i wyzwaniach związanych z siecią 5G dyskutowali w Miasteczku Orange w Warszawie eksperci reprezentujący takie silne marki jak Orange, Ericsson, Huawei, Oracle, Nokia i Samsung.


– Jestem głęboko przekonany, że 5G dokona niesamowitego przełomu w naszym codziennym życiu. Do opisu tego standardu najbardziej lubię posługiwać się określeniem „10x”, bo wszystko w nim ma być 10 razy lepsze, szybsze i wygodniejsze – mówił Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska, od którego prelekcji o ewolucji tej zbliżającej się wielkimi krokami technologii rozpoczął się cykl wystąpień ekspertów podczas IGS 2017.


Prezes Orange Polska opowiadał również o przymiarkach operatora do wdrożenia tego standardu w naszym kraju. – Z rewolucją 5G wiązać się będzie powstanie szeregu punktów dostępowych. 5G otwiera też przed nami nowe możliwości, jak np. dzielenie sieci na wiele warstw – „network slicing”. To pozwoli nam wydzielać z sieci niezależne od siebie warstwy wyspecjalizowane w konkretnych funkcjach. I tak, będziemy mogli mieć np. osobną warstwę sieci dla przedmiotów IoT, a osobną dla smartfonów. Nie mam wątpliwości, że rozwijana przez nas infrastruktura oparta na konwergencji daje nam silną pozycję do wdrożenia tej technologii, a także sprosta tsunami danych przepływających w ramach sieci 5G – deklarował.
Ruth Guerra, dyrektor ds. rozwoju w Ericsson, nakreśliła słuchaczom, jak pełne wdrożenie tego standardu zmieni nasze codzienne funkcjonowanie. – Obudzimy się w zdominowanym przez Internet Rzeczy świecie, gdzie z jednej strony przemysł zrodzi nowe innowacyjne obszary, a z drugiej jego stare gałęzie będą musiały przejść olbrzymią cyfrową transformację. Komunikacja wyjdzie poza obraz i dźwięk, a oparte na chmurze technologie wzmocnią integrację na niespotykaną skalę – przekonywała przedstawicielka szwedzkiego koncernu.Oblicze 5G
Transfer dużej ilości danych przez sieć 5G zapoczątkuje też erę wszechobecnego bazującego na wirtualnej rzeczywistości obrazu tzw. Big Video. O tym, jaką rolę będzie on odgrywał w cyfrowym społeczeństwie, opowiadał Paul Michael Scanlan. – Dziś wideo przestaje być tylko rozrywką, a staje się narzędziem komunikacji. Przyszłość będzie więc należała do treści generowanych przez zwykłego użytkownika, a sukcesy będą świecić te biznesy, które poprzez agregowanie wideo najtrafniej udostępnią je zainteresowanym – prognozował dyrektor ds. technologii Huawei.

Dan Bantukul wskazał, że sieć 5G spełni związane z nią oczekiwania, jeśli oprze się na tzw. chmurze hybrydowej, czyli łączącej przechowywanie danych w ramach danej instytucji z użytkowaniem publicznie dostępnych usług. Dyrektor ds. technologii Oracle zaznaczył: „Chmura staje się synonimem innowacji, bo idealnie oddaje współczesne potrzeby: większej interakcji, ciągłych zmian, subskrypcji treści i mniejszego ryzyka biznesowego. Integracja branży IT i ICT potrzebuje drugiej ewolucji, a model hybrydowy może pomóc w dokonaniu tego skoku”.
„Świat ma stać się bezprzewodowy, ale jego przewodowość ma być doskonalona” – taki przekaz płynął z prelekcji wygłoszonej przez Federico Guilléna, prezesa Fixed Networks Business Group w Nokii. W jego opinii wdrożenie standardu 5G umożliwi budowa globalnego „systemu nerwowego”. Co ma być jego kręgosłupem? – Spożytkowany jak najbardziej ekonomicznie światłowód, który otworzy powszechny dostęp do sieci ultra-szerokopasmowych – sprecyzował.

Technologia 5G będzie musiała także dostosować się do nowej rzeczywistości – Open Economy, którą również w pewnym stopniu będzie kreowała. – Mobilność i łatwość dostępu sprawiają, że granica między życiem osobistym a zawodowym staje się bardzo płynna. Motorem napędowym Otwartej Ekonomii będą freelancerzy oraz start-upy, dlatego w najbliższych latach przed biznesem stoi wyzwanie zapewnienia bezpiecznej komunikacji dla tych dynamicznie zmieniających się relacji – argumentował Maxime Guirauton, dyrektor marketingu B2B Samsung w Europie.

Nowości prosto z Mobile World Congress
Zorganizowany przez Orange szczyt technologiczny nie był tylko ekspercką debatą o przyszłości sieci telekomunikacyjnej. Organizatorzy nie ukrywali, że przy planowaniu tego eventu inspirowali się tegorocznym Mobile World Congress, po którym jeszcze nie ucichły echa w branży mobilnych technologii.

Z Barcelony przyjechały najnowocześniejsze urządzenia i technologie, których premiera była doniosłym wydarzeniem znanej na całym świecie imprezy. Innovation Gardens Summit towarzyszyła wystawa ostatnich hitów partnerów Orange. Można było zatem przyjrzeć się najnowszemu flagowcowi Samsunga – osławionemu już Galaxy S8. Na stoisku Huawei na gości IGS czekały m.in. smartfony P10 i Nova, Nokia zaś zaprezentowała kamerę Ozo z okularami VR.
Miłość organizatorów IGS 2017 do innowacji podkreślał też robot „Gienek”, który przemieszczał się po korytarzu prowadzącym do głównej sali konferencyjnej. Zaprogramowany pomocnik witał przybyłych gości, zapraszał ich na kawę lub zachęcał do zrobienia sobie z nim selfie. Zadawał też różne pytania, samemu okazując się fanem „Gwiezdnych Wojen” i znawcą... fauny w Polsce.

Standard nowej generacji
5G to standard komunikacji mobilnej, nad którym obecnie pracuje organizacja 3GPP, twórca poprzedniej technologii – 4G. Docelowo sieć oparta o 5G ma umożliwić przesyłanie danych z dużo większymi niż obecnie prędkościami, a także zapewnić szereg nowych możliwości, np. wymianę informacji pomiędzy pojazdami. Rozbuduje też sektor Internet of Things. 5G przyniesie również znaczne zmniejszenie opóźnień w sieci, redukując je do nawet kilku milisekund. Twórcy standardu zapowiadają, że dzięki ogromnej pojemności przyszłej sieci będzie z niej mogło korzystać o wiele więcej użytkowników jednocześnie, bez obniżania jej wydajności.

Od wprowadzenia sieci tej jakości dzieli nas jeszcze kilka lat. Pierwsza wersja standardu 5G ujrzy światło dzienne w dwóch etapach – pod koniec tego roku i w połowie kolejnego będzie jednak zawierać bardzo ograniczone funkcjonalności. Prawdopodobnie będą one poszerzone w 2019 r. Sam proces wdrożenia 5G również będzie ewolucyjny i rozłożony na lata. Obecnie mówi się, że ma ruszyć w 2020-2021 roku. Początkowo 5G będzie „doklejona” do podstawowych częstotliwości 4G LTE. Dopiero później powstaną niezależne rozwiązania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu