Rewolucja w harcerstwie. Od soboty dorośli harcerze mogą pić i palić bez ryzyka wyrzucenia z ZHP

Związek Harcerstwa Polskiego w nowym regulaminie mówi tylko o "byciu wolnym od nałogów".
Związek Harcerstwa Polskiego w nowym regulaminie mówi tylko o "byciu wolnym od nałogów". Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta
Harcerze od lat chcieli zmienić regulamin i w końcu im się to udało – zniknął zapis o zakazie picia alkoholu i palenia papierosów. "Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli, mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów" – tak brzmi nowo sformułowany 10. punkt regulaminu ZHP.


Od wczoraj dorośli harcerze mogą pić alkohol, a to dlatego, że Związek Harcerstwa Polskiego po stu latach zmienił regulamin – donosi Newsweek.pl. W statucie ZHP wykreślono punkt 10., który głosił: "Harcerz jest czysty w myśli, mowie i uczynkach, nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych". Teraz ujęto to inaczej: "Harcerz pracuje nad sobą, jest czysty w myśli mowie i uczynkach; jest wolny od nałogów". ZHP w uzasadnieniu tłumaczy to tak: "Zmiana 10. punktu umożliwi pełniejsze rozumienie go przez młodzież. W nowym brzmieniu dziesiąty punkt Prawa Harcerskiego pokazuje, że harcerz ma być wolny od wszelkich nałogów i ma pracować nad sobą."
Były instruktor ZHP

Teoretycznie to prawo wymuszało całkowitą abstynencję. Kto chciał pozostać wiernym Przyrzeczeniu Harcerskiemu, musiał zrezygnować nawet z lampki wina na weselu czy szampana w Sylwestra. Za złamanie zakazu teoretycznie groziło nawet wyrzucenie z organizacji. Sam przez wiele lat byłem całkowitym abstynentem". Czytaj więcej

Harcerze od lat domagali się zmiany obowiązującego prawa. Kilka lat temu wielką burzę w tym środowisku rozpętał wniosek, który znalazł się w dokumencie władz ZHP o wykreślenie zasady abstynencji. Rodzice harcerzy protestowali i przestrzegali, że pozwolenie na picie alkoholu "zrujnuje fundamenty i wartości".

Przypomnijmy, że zapisów o zakazie spożywania alkoholu nie ma w większości grup skautowych na świecie. Dotąd w Polsce pojawiały się w kodeksach trzech organizacji: Związku Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenia Harcerskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Jak podaje "Newsweek Polska", o zmianie prawa może zdecydować wyłącznie zjazd delegatów wszystkich hufców z całej Polski. Aż 80. proc. delegatów opowiedziało się za zmianą – głosowali podczas 39. Nadzwyczajnego Zjazdu, który rozpoczął się 7. i zakończy 9. kwietnia.

źródło: Newsweek.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie