To już lepiej przejść się na najbliższy komisariat... Internetowy system do sprawdzania punktów karnych nie będzie hitem

Większość Polaków nie będzie mogło łatwo uzyskać dostępu do systemu informującego o punktach karnych. A kto go wreszcie zdobędzie, tego udostępnione informacje mogą mocno zaskoczyć.
Większość Polaków nie będzie mogło łatwo uzyskać dostępu do systemu informującego o punktach karnych. A kto go wreszcie zdobędzie, tego udostępnione informacje mogą mocno zaskoczyć. Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Od dziś polscy kierowcy wreszcie mogą sprawdzić punkty karne przez internet. Liczono, że będzie to jeden z hitowych projektów rządu, ale pierwsze komentarze po jego uruchomieniu nie dają ku temu wielkich nadziei. Wielu zawiedzionych jest faktem, iż do skorzystania z systemu konieczne jest nie tylko wejście pod odpowiedni adres internetowym, ale i posiadanie profilu zaufanego. A kto taki profil posiada, ten przedstawionymi mu danymi może zostać zaskoczony i... zdezorientowany.

Reklamowany od miesięcy system miał bardzo mocno ułatwić życie polskim kierowcom i dać im łatwy sposób na zdobycie informacji o posiadanych punktach karnych. Kiedy jednak usługa wreszcie ruszyła, okazało się, że większość Polaków wcale nie ma do niej łatwego dostępu. By przez internet zdobyć wiedzę o posiadanych punktach karnych, trzeba posiadać profil zaufany. To rodzaj cyfrowego podpisu, który dostępny jest już od lat, ale posiada go garstka obywateli.

Wszystko dlatego, że profil zaufany konieczny do załatwiania spraw drogą elektroniczną trzeba zdobyć raczej w "analogowy", papierowy sposób. Czyli stawić się w odpowiedniej instytucji z dokumentami. Profil zaufany da się zdobyć też bez wychodzenia z domu, ale szansę mają na to tylko osoby wcześniej posiadające certyfikat kwalifikowany i klienci kilku banków, które profil stwarzają na podstawie danych zdobytych przy zakładaniu konta.

A jeśli już ktoś profil zaufany zdobędzie i kliknie, gdzie trzeba... zamiast interesujących go danych może trafić na dezorientujący komunikat. Z systemu Obywatel.gov.pl tego samego na temat punktów karnych dowie się bowiem osoba, której punkty karne nie zostały naliczone, jak i ktoś, kto przekroczył limit punktów karnych lub nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów. "Prawie informacje" - podsumowują internauci.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...