Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało Erdoğana do uwolnienia opozycji i dziennikarzy. PiS zagłosował... przeciw

Podczas głosowania Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy posłowie PiS opowiedzieli się przeciwko potępieniu tureckiego reżimu za prześladowanie opozycji.
Podczas głosowania Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy posłowie PiS opowiedzieli się przeciwko potępieniu tureckiego reżimu za prześladowanie opozycji. Fot. Assembly.coe.int
Po tym, co wydarzyło się dziś na Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu Prawu i Sprawiedliwości trudno będzie odrzucić zarzuty o antydemokratyczne zapędy. Podwładni Jarosława Kaczyńskiego należeli bowiem do mniejszości członków Zgromadzenia, którzy opowiedzieli się przeciwko rezolucji wzywającej turecki reżim Recepa Tayyipa Erdoğana m.in. do uwolnienia opozycjonistów, dziennikarzy i innych więźniów politycznych.


Politycy Prawa i Sprawiedliwości znaleźli się we wtorek w zdecydowanej mniejszości. Za przyjęciem rezolucji opowiedziało się aż 113 członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. 12 wstrzymało się od głosu. Przeciwko walce Rady Europy z powszechnymi w Turcji represjami i masowymi aresztowaniami opozycji, ograniczeniem wolności mediów i planami wprowadzenia kary śmierci w sprawach politycznych opowiedziało się jedynie 45 europejskich parlamentarzystów.

W tej wspierającej turecki reżim grupie znalazło się niestety aż sześcioro Polaków. Byli to posłowie PiS: Margareta Budner, Włodzimierz Bernacki, Daniel Milewski, Arkadiusz Mularczyk, Dominik Tarczyński oraz Andrzej Wojtyła. Przedstawiciele "dobrej zmiany" w Polsce postanowili być lojalni wobec przejmującej pełną kontrolę nad Turcją Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, która obok PiS jest jednym z najważniejszych członków międzynarodówki Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Honoru Polski w tym głosowaniu starali się bronić politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Zarówno Agnieszka Pomaska, Killion Munyama, Aleksander Pociej, jak i Krzysztof Truskolaski opowiedzieli się za potępieniem działań Recepa Tayyipa Erdoğana i uruchomieniem wobec Turcji procedury monitoringu. – Czy PiS liczy na rewanż Turcji? Czy to handel demokratycznymi wartościami? To nieakceptowalne i nieodpowiedzialne zachowanie polityków PiS! Polska nie powinna iść tą drogą! – komentowała posłanka Pomaska po głosowaniu.

PiS przeciwko monitorowaniu demokracji w Turcji! Przeciwko uwolnieniu tureckich dziennikarzy z więzienia, przeciwko przestrzeganiu praw człowieka, przeciwko przywróceniu demokratycznych instytucji! Relacja ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasbourgu. 25.04.2017

Posted by Agnieszka Pomaska on Dienstag, 25. April 2017
źródło: Assembly.coe.int
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Pisał o "tęczowej zarazie". Stał się męczennikiem na prawicy
0 0Dlaczego wierzę Jarosławowi Kaczyńskiemu