PiS robi z Unii Europejskiej wroga, ale Polacy nie dali się nabrać. Znaczący wzrost pozytywnych ocen członkostwa!

Z najnowszych danych Eurobarometru wynika, że Polacy nie dali się przekonać eurosceptykom.
Z najnowszych danych Eurobarometru wynika, że Polacy nie dali się przekonać eurosceptykom. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość często stawia instytucje Unii Europejskiej w roli największych wrogów Polski. Tej narracji nie dali się jednak przekonać Polacy. Jak wynika z najnowszych danych Eurobarometru, członkostwo Polski w UE za dobrą rzecz uważa aż 71 proc. obywateli. Co istotne, grono euroentuzjastów zwiększyło się o 10 punktów procentowych w ciągu ostatnich kilku miesięcy, gdy relacje obecnej ekipy rządzącej z Europą Zachodnią znacznie się pogorszyły.


Według danych Eurobarometru, Polacy znajdują się na czwarty miejscu w rankingu narodów najlepiej oceniających członkostwo ich państwa w Unii Europejskiej. Więcej pozytywnych ocen wspólnota otrzymała tylko od Niemców, Holendrów (w obu państwach członkostwo w UE dobrze ocenia 79 proc. społeczeństwa), Irlandczyków (81 proc.) i Luksemburczyków (84 proc).
Na drugim biegunie są narody takie, jak Włosi, Grecy i Czesi. Po drugiej stronie Karkonoszy członkostwo w UE za dobrą rzecz uważa jedynie 33 proc. obywateli. Choć warto zwrócić uwagę, że i w tak eurosceptycznych państwach w ostatnim czasie nieco wzrasta odsetek osób dobrze oceniających Unię. Zaskakuje natomiast znaczący spadek zadowolenia z członkostwa w Chorwacji, która do wspólnoty dołączyła zaledwie 4 lata temu.

źródło: Eurobarometr
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...