Co ma wspólnego stan zapalny dziąseł z zawałem serca albo cukrzycą? Tylko pozornie nic. Okazuje się, że porządne dbanie o zęby i dziąsła może przedłużyć, a czasami nawet uratować nam życie. Lekarze alarmują, że choroby przyzębia sprzyjają cukrzycy, chorobom serca, a nawet zbyt wczesnym porodom u kobiet w ciąży.
Wystarczy 3 dni
Jak doprowadzić do chorób przyzębia? Periodontolodzy twierdzą, że wystarczy kilka dni, żeby mieć problem (periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej - przyp. red.).
Prof. dr hab. Renata Górska, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii, wyjaśnia, że wystarczy przez 3 dni nie myć zębów. Po tym czasie, u każdego, rozwinie się zapalenie dziąseł. Oczywiście nie jest to jeszcze zaawansowana choroba przyzębia, z powodu której trzeba szukać pomocy u periodontologa - wystarczy porada dentysty, ale jest to świetny wstęp do poważnych problemów z przyzębiem.
To pokazuje, że tak naprawdę choroby przyzębia dotyczą nas wszystkich, a potrafią być naprawdę bardzo groźne i nie chodzi tu tylko o same problemy z dziąsłami, śluzówką jamy ustnej, czy ostatecznie utratę zębów.
Co ma piernik do wiatraka?
Przykładowo wyleczenie chorób przyzębia u osoby chorej na cukrzycę sprawia, że zatrzymuje się postęp choroby, łatwiej uregulować glikemię. Wszystko przez to, że wraca lepsza wrażliwość tkanek na insulinę.
Bakterie odpowiedzialne za proces chorobowy toczący się w jamie ustnej, te które np. bytują w chorych kieszonkach przyzębnych, powodują ogólnoustrojowy stan zapalny, a nie tylko miejscowy. Tu chodzi o zdrowie całego organizmu.
Tymczasem choroby przyzębia to nie domena bezzębnych staruszków. Jak wskazywali podczas konferencji prasowej periodontolodzy, badania wykonane w różnej wielkości polskich miastach, pokazują, że w grupie wiekowej 35-44 lata, tylko 1 proc. Polaków nie ma problemów z chorobami przyzębia i śluzówki jamy ustnej, a 16 proc. wymaga kompleksowego leczenia periodontologicznego. To jeden z najgorszych wyników w Europie.
Polscy 65-74-latkowie nie odbiegają, jeśli chodzi o stan przyzębia, od średniej europejskiej, za to mogą się pochwalić mniejsza liczbą zębów, które im zostały. W tej grupie wiekowej prawie 29 proc. badanych w ogóle nie miało zębów. Tymczasem, jak tłumaczyli eksperci, badania wykazały że im więcej utraconych zębów przed 70. rokiem życia, tym większe szanse na zawał serca.
Dr hab. Maciej Kostrubiec z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mówi wprost, że zdrowa jama ustna to niższy poziom cholesterolu we krwi. Wyleczenie zębów i chorób przyzębia może z kolei, u osób z chorobami serca, pozwolić na odstawienie części leków lub zażywanie ich mniejszych dawek.
Po pierwsze myć
Choroby przyzębia to też częsty problem osób z cukrzycą. Nigdy nie jest jednak za późno na interwencję periodontologa.
Co robić, żeby zmniejszyć ryzyko chorób przyzębia? Przede wszystkim dokładnie myć zęby, najlepiej po każdym posiłku, ale oczywiście dwa razy dziennie (rano i wieczorem) to standard do przyjęcia.
Specjaliści podkreślali, że lepiej wybrać szczoteczkę elektryczną – czyści dokładniej niż tradycyjna. Samo mycie jednak nie wystarczy. Trzeba też czyścić przestrzenie międzyzębowe – albo specjalną szczoteczką, albo nićmi dentystycznymi. Specjaliści zalecają również stosowanie past do zębów, które zawierają stabilizowany fluorek cyny.
Prosta recepta – mycie zębów. Okazuje się, że nie dla wszystkich jest oczywista, bo badania pokazują, że aż 10 proc. Polaków w ogóle nie myje zębów, a nici dentystyczne stosuje tylko 20 proc. naszych rodaków. Tymczasem periodontolog, to specjalista, którego trzeba „szukać ze świecą”. Może więc lepiej zadbać o swoje przyzębie zawczasu.
Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, konsultant krajowy w dziedzinie periodontologii
Choroby przyzębia i zębów zwiększają ryzyko chorób serca, płuc, cukrzycy, udaru mózgu a nawet przedwczesnego porodu. Periodontologia jest bardzo ważna dziedziną stomatologii, dba nie tylko o estetyczne aspekty, ale przede wszystkim o zachowania zdrowia ogólnego.
Prof. Edward Franek
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA
Lecząc choroby przyzębia zatrzymujemy postęp cukrzycy. Choroby przyzębia sprzyjają cukrzycy, a cukrzyca sprzyja chorobom przyzębia. Potwierdziły to badania z udziałem ponad 200 chorych na cukrzycę typu 2.