Kolejny cios w wizję prezydenta Dudy i PiS. Czesi nie będą realizować z Polską idei Trójmorza. "To XX-wieczny koncept"

Polska traci ważnego partnera. Co dalej z ideą Trójmorza?
Polska traci ważnego partnera. Co dalej z ideą Trójmorza? Fot. Sławomir Kamiński / AG
Jeszcze wczoraj o koncepcji Trójmorza mówił w TV Republika prezydent Duda. Zapewniał widzów, że to wspaniały pomysł budowania koalicji państw Europy Środkowej. Dziś okazuje się, że to kolejne mrzonki PiS, właśnie wycofał się ważny sojusznik – Czechy.

Czeski minister spraw zagranicznych kilka dni temu przekonywał, że Czechy chcą być pomostem między Węgrami i Polską a Unią Europejską. Przyznał jednak, że jest to coraz trudniejsze zadanie i ciężko o kompromis w związku z coraz większym oporem polskiego rządu wobec UE. Czechy coraz mniej chętnie podejmują się mediacji.

W tej sytuacji ideę Trójmorza, czyli budowania wielkiej koalicji państw Europy Środkowej, Czesi postrzegają jako nieprzyjazny i niepotrzebny akt wymierzony w Niemcy i Francję. Pomysł, o którym jeszcze wczoraj z takim entuzjazmem mówił w TV Republika prezydent Andrzej Duda nie podoba się w Pradze: Czesi postanowili wypisać się z tego projektu. – Dla nas idea Trójmorza jest nie do zaakceptowania. To XX-wieczny mocarstwowy koncept Piłsudskiego – stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą” czeski dyplomata.

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...