Sprzedawaj, kiedy możesz – tę starą zasadę z podręczników biznesowych zastosował wobec Polski Donald Trump. W jego przemówieniu na pl. Krasińskich usłyszeliśmy wiele niezwykle miłych słów o polskiej historii, wspaniałym zrywie powstańców warszawskich, wspólnych dokonaniach sojuszników. Zwrot "Polacy są wielkim narodem" podczas tej wizyty powtórzył bodaj kilkanaście razy.
A oto konkrety, które zostają po tym, gdy ocieknie lukier i opadną emocje. Listę zadowolonych po wizycie amerykańskiego prezydenta otwiera szef MON Antoni Macierewicz.
Macierewicz: Mam Patrioty
Minister Obrony Narodowej jako pierwszy złapał amerykańską delegacje za rękaw. Już w czwartek rano zaprezentował podpisane w nocy memorandum dotyczące zakupu baterii rakiet Patriot i to w najnowocześniejszej konfiguracji. MON chce na nie wydać nawet 30 miliardów złotych. To świetna wiadomość dla firmy Raytheon, producenta Patriotów.
Rozmowy w tej sprawie toczyły się od dwóch lat. Zapoczątkował je jeszcze poprzedni minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Raytheon był jednym z faworytów, ponieważ spełniał ważne kryterium wyboru partnera do systemu obrony powietrznej Wisła. Patrioty mają zostać dostarczone do Polski już w 2022 roku, zakupowi ma towarzyszyć umowa offsetowa. Oby udało się zagwarantować udział polskiego przemysłu obronnego w realizacji dostaw, a także umożliwić transfer nowoczesnych technologii i know-how.
Lookheed Martin poda Homara
Ta firma, znana jako dostawca samolotów F-16, powróci do świetnych interesów w Polsce. Jest producentem pocisków do Patriotów. Pisaliśmy jak w ramach utrzymywania dobrych relacji kusili prezentacją możliwości najnowszego F-35.
Właśnie ofertę Lockheed Martin Polska Grupa Zbrojeniowa uznała za najkorzystniejszą przy realizacji programu dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych o kryptonimie "Homar". Komunikat opublikowano tuż przed przybyciem do polski Trumpa.
– To jest broń, która daje możliwość wystrzeliwania rakiet na ponad 300 km. Ona pozwoli stworzyć rzeczywistą zaporę ogniową, tak by żaden wróg do Polski nie mógł wkroczyć –komentował Macierewicz na antenie TVP Info. Ministrowi chodziło o pociski ATACMS, które wystrzelone z wyrzutni mogą razić cele na odległość do 300 km. Według serwisu Polska Zbrojna ten kontakt jest wart kilka miliardów złotych.
Będzie więcej amerykańskiego gazu
Do listy zadowolonych trzeba też dopisać Cheniere Energy – to największy eksporter amerykańskiego gazu LNG, który w czerwcu zrealizował pierwszą dostawę surowca do gazoportu w Świnoujściu.
Na wspólnej konferencji Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy dowiedzieliśmy się, że Polska jest zainteresowana długoterminowym kontraktem. Trump pozwolił sobie na żart, że trzeba nieco podnieść cenę w stosunku do dostawy z czerwca. – Nie będziecie z tym mieli problemu? Umowę możemy podpisać nawet w 15 minut – powiedział zwracając się do Andrzeja Dudy.
W sprawie ceny gazu Cheniere Energy będzie musiało się dogadać z polskim PGNiG. Wcześniej pisaliśmy o wątpliwościach, czy taki import może być opłacalny.
Kiedy opadną emocje okaże się, że to Amerykanie są po tej wizycie na plusie. Jak on to zrobił? Wszystko znajdziecie w książce Trumpa pt. "The Art of the Deal" ("Sztuka zawierania umów") – przez rok jest na liście bestsellerów "The New York Times".