Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw sądowniczych PiS, których odrzucenia domagali się protestujący od kilku dni w całej Polsce, wywołała lawinę komentarzy. Oto przegląd kilku często pojawiających się wątków, podnoszonych zarówno przez osoby publiczne, jak i "zwykłych" internautów.
Prezydent oświadczył dziś rano, że zawetuje ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Nie ma jednak obiekcji wobec ustawy o sądach powszechnych, która zdaniem protestujących również grozi upartyjnieniem procesów sądowych (dlatego jednym z głównych haseł manifestacji jest "3 x Weto").
Decyzję prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw skomentował prezes KRS, sędzia Zawistowski. Powiedział, że to krok w dobrym kierunku i zadeklarował gotowość środowiska prawniczego do konsultacji społecznych ws. prezydenckiego projektu reformy wymiaru sprawiedliwości. W podobnym duchu wypowiedziała się sędzia Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego. W najbliższych tygodniach SN ma orzec, czy prezydent Duda miał prawo ułaskawić ministra Mariusza Kamińskiego (PiS) i trzech jego współpracowników przed prawomocnym wyrokiem.
Tymczasem na Facebooku i Twitterze pojawia się coraz więcej komentarzy do dwóch wet prezydenta. Oto przegląd głosów z Facebooka i Twittera.
Gratulacje dla polskiego społeczeństwa
"To nie przejdzie, panie prezydencie"
Zdaniem części komentujących, nie należy ogłaszać zwycięstwa po tym, jak prezydent zapowiedział weto dla dwóch z trzech niekonstytucyjnych ustaw. Przypominają, że prezydent Duda zaakceptował ustawę PiS o sądach powszechnych, która pozwoli Zbigniewowi Ziobrze na wymianę 1/5 sędziów na "swoich" ludzi. A to sądy powszechne– przypominają – mają największy wpływ na życie "zwykłych ludzi". Zwracają też uwagę, że prezydent ws. dwóch ustaw zrobił to, co jest jego obowiązkiem, więc nie należy robić z niego bohatera, bo wcześniej łamał Konstytucję (np. poprzez zaprzysiężenie sędziów - dublerów do Trybunału Konstytucyjnego). Ale dla niektórych to dobry moment, by prezydent naprawił te błędy.
Gniew i rozczarowanie
Część działaczy i sympatyków PiS wyraża niezadowolenie z decyzji prezydenta. Są rozczarowani, że prezydent zawetował dwie z trzech ustaw sądowniczych. Wśród rozczarowanych jest m.in. wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki, oraz niektórzy bardziej znani pracownicy "dobrozmiennej" TVP. Zdaniem posła Andruszkiewicza (do niedawna Kukiz'15, zasłynął interpelacją ws. "pogańskich" nazw pociągów PKP), trzeba się teraz zająć protestującymi, którzy według niego zostali zmanipulowani przez "ludzi Sorosa".