Lawina komentarzy po dwóch wetach prezydenta. Jedni się cieszą, inni martwią, są ostrzeżenia, że to nie koniec

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto dla 2 z 3 ustaw sądowniczych PiS które społeczeństwo oprotestowywało jako niekonstytucyjne.
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto dla 2 z 3 ustaw sądowniczych PiS które społeczeństwo oprotestowywało jako niekonstytucyjne. fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch z trzech ustaw sądowniczych PiS, których odrzucenia domagali się protestujący od kilku dni w całej Polsce, wywołała lawinę komentarzy. Oto przegląd kilku często pojawiających się wątków, podnoszonych zarówno przez osoby publiczne, jak i "zwykłych" internautów.

Prezydent oświadczył dziś rano, że zawetuje ustawę o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądowniczej. Nie ma jednak obiekcji wobec ustawy o sądach powszechnych, która zdaniem protestujących również grozi upartyjnieniem procesów sądowych (dlatego jednym z głównych haseł manifestacji jest "3 x Weto").

Decyzję prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw skomentował prezes KRS, sędzia Zawistowski. Powiedział, że to krok w dobrym kierunku i zadeklarował gotowość środowiska prawniczego do konsultacji społecznych ws. prezydenckiego projektu reformy wymiaru sprawiedliwości. W podobnym duchu wypowiedziała się sędzia Gersdorf, prezes Sądu Najwyższego. W najbliższych tygodniach SN ma orzec, czy prezydent Duda miał prawo ułaskawić ministra Mariusza Kamińskiego (PiS) i trzech jego współpracowników przed prawomocnym wyrokiem.

Tymczasem na Facebooku i Twitterze pojawia się coraz więcej komentarzy do dwóch wet prezydenta. Oto przegląd głosów z Facebooka i Twittera.

Gratulacje dla polskiego społeczeństwa

"To nie przejdzie, panie prezydencie"

Zdaniem części komentujących, nie należy ogłaszać zwycięstwa po tym, jak prezydent zapowiedział weto dla dwóch z trzech niekonstytucyjnych ustaw. Przypominają, że prezydent Duda zaakceptował ustawę PiS o sądach powszechnych, która pozwoli Zbigniewowi Ziobrze na wymianę 1/5 sędziów na "swoich" ludzi. A to sądy powszechne– przypominają – mają największy wpływ na życie "zwykłych ludzi". Zwracają też uwagę, że prezydent ws. dwóch ustaw zrobił to, co jest jego obowiązkiem, więc nie należy robić z niego bohatera, bo wcześniej łamał Konstytucję (np. poprzez zaprzysiężenie sędziów - dublerów do Trybunału Konstytucyjnego). Ale dla niektórych to dobry moment, by prezydent naprawił te błędy.

Gniew i rozczarowanie

Część działaczy i sympatyków PiS wyraża niezadowolenie z decyzji prezydenta. Są rozczarowani, że prezydent zawetował dwie z trzech ustaw sądowniczych. Wśród rozczarowanych jest m.in. wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki, oraz niektórzy bardziej znani pracownicy "dobrozmiennej" TVP. Zdaniem posła Andruszkiewicza (do niedawna Kukiz'15, zasłynął interpelacją ws. "pogańskich" nazw pociągów PKP), trzeba się teraz zająć protestującymi, którzy według niego zostali zmanipulowani przez "ludzi Sorosa".
VETO I CAŁA PRAWDA O REFORMIE SĄDÓW!

Drodzy, w sprawie veta: 1. W Polsce od kiedy pamiętam było tak, że jak dekomunizacja w różnych obszarach państwa była blisko to zawsze ktoś wymiękał. I tak Polska się nie zmieniała i nie mogła rozwijać na miarę swoich możliwości. 2. Na co dzień spotykacie masę polityków, którzy mają buzie napchane patriotyzmem, mocnymi reformami (np. Kukiz) etc. , jednak jak przychodzi co do czego, jak trzeba podjąć trudne decyzje wszyscy wymiękają. 3. Nie wierzcie w te bzdury, że reforma potrzebna, ale „inna”. Dokładnie tak samo było w Polsce z dekomunizacją, lustracją, ustawą reprywatyzacyjną etc. Zawsze mówili, że reforma potrzebna „ale nie taka” , „ale za szybko” etc. W warunkach medialnych jakich funkcjonujemy nigdy nie będzie fundamentalnej reformy naruszającej interesy „oligarchii III RP” – przeciwko której nie będzie protestów. Będą zawsze. Dlatego kluczowa jest odpowiedź na pytanie kim chcemy być ? I po co jesteśmy w polityce? Czy jesteśmy tylko po to, aby podejmować decyzję popularne, które się wszystkim podobają? Czy przeprowadzać trudne reformy państwa? Albo jesteśmy „fajną partią PR” jak PO albo jesteśmy inni, i dla naprawy państwa też możemy poświęcić swój partykularny interes i wizerunek? Ja zawsze chciałem reform, dlatego jestem tu gdzie jestem. I wiem, że czasem dla Polski trzeba iść pod prąd! Poniżej kilka faktów nt. Reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie wierzcie w te bzdury, że ona nic nie zmieniała:

Opublikowany przez Patryk Jaki na 24 lipca 2017
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...