Nowelizacja ustawy o sądach powszechnych wchodzi w życie już jutro. Zakłada m. in. losowy przydział spraw tak, by było bardziej sprawiedliwie. Miał za to odpowiadać system informatyczny. Jednak jak się okazuje prace nad nim nawet nie ruszyły, nie mówiąc już o testach. Nowelizacją już zajmuje się Komisja Europejska, bo system to jedno. Drugie to fakt, że od jutra minister sprawiedliwości będzie mógł dowolnie wybierać prezesów sądów powszechnych.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.
Napisz do mnie:
bartosz.godzinski@natemat.pl
Systemy informatyczne miały wesprzeć wymiar sprawiedliwości. Jednak póki co nie widać ich nawet na horyzoncie.
- Ten system nie istnieje, miał być wprowadzony jako program pilotażowy w dwóch sądach, które podlegają Sądowi Okręgowemu w Warszawie i nie został przesłany do testowania - mówiła Radiu ZET prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Małgorzata Kluziak.
– Obywatel zyskuje gwarancję, że nikt nie wskaże palcem sędziego, który osądzi jego sprawę – mówił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Resort zapewniał, że "specjalny elektroniczny system wzorowany na niemieckim 'zważy' gatunkowo poszczególne sprawy i doprowadzi do sytuacji, że żaden z sędziów w Polsce nie będzie miał większego zakresu obowiązków niż jego kolega z wydziału czy sądu". W teorii brzmiało to naprawdę obiecująco.
Nowelizacją zajmuje się Komisja Europejska. Główne zastrzeżenia dotyczą dyskryminacji ze względu na płeć sędziów. Według noweli kobiety będą mogły iść na emeryturę w wieku 60, a mężczyźni 65 lat.
Aktualizacja: po publikacji dostaliśmy wiadomość z Ministerstwa Sprawiedliwości, że ma jeszcze czas na wprowadzenie systemu losowania spraw.
Sądy będą więc jeszcze jakiś czas działać po "staremu".
"System losowania ma ruszyć do końca roku. Zgodnie z przepisami zawartymi w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych w okresie przejściowym obowiązują dotychczasowe zasady przydzielania spraw sędziom."