Zrób to sam. W tej pracowni stworzysz praktycznie wszystko, co przyjdzie ci do głowy

FabLab powered by Orange to miejsce, gdzie przy użyciu nowych technologii i wsparciu trenerów konstruktorzy i majsterkowicze znajdą możliwość zrealizowania swoich projektów. Pracownia znajduje się przy ul. Twardej 14/16 w Warszawie
FabLab powered by Orange to miejsce, gdzie przy użyciu nowych technologii i wsparciu trenerów konstruktorzy i majsterkowicze znajdą możliwość zrealizowania swoich projektów. Pracownia znajduje się przy ul. Twardej 14/16 w Warszawie Materiały prasowe
Głowa pełna pomysłów jak tlenu potrzebuje przestrzeni, gdzie będą mogły one nabrać realnych kształtów. Stąd popularność „labów” przyciągających osoby pragnące szlifować za ich pomocą swoje talenty. Widać to na przykładzie stolicy. Na mapie ciekawych miejsc Warszawy wyrósł właśnie kolejny punkt, w którym nowe technologie pobudzają kreatywność, a związana z nimi pasja idzie w parze z nauką praktycznych umiejętności. Mowa o FabLab powered by Orange.

Oaza kreatywności
Założoną przy ul. Twardej 14/16 pracownię – wspólne dzieło Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to – pomyślano jako przystań dla wykazujących się kreatywnością osób: majsterkowiczów, domorosłych konstruktorów czy entuzjastów rosnącego w siłę ruchu DIY (Do It Yourself). Swoje twórcze pomysły mogą oni przekuć w rzeczywistość przy udziale zarówno zaawansowanych technologii, jak i wskazówek trenerów specjalizujących się w różnych dziedzinach.

– Cyfryzacja jest dzisiaj najlepszą metodą budowania mostów między ludźmi. Dlatego tak ogromne znaczenie ma związana z nią edukacja. Poprzez takie pracownie chcemy nie tylko otwierać się na znawców technologii czy start-upowców, ale także przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu w społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodzieży – powiedział Gervais Pellissier, wiceprezes Orange ds. rynków europejskich w czasie spotkania inaugurującego otwarcie FabLab w Warszawie.
W nowo otwartym FabLabie nauka współczesnego rzemiosła przebiega w otoczeniu nowoczesnych urządzeń komputerowych oraz profesjonalnych elektronarzędzi i narzędzi ręcznych. Teoretycznie można tu stworzyć wszystko, co tylko przyjdzie do głowy, przynajmniej w granicach rozsądnej skali i w ramach potencjału tkwiącego w dostępnym tu pod ręką sprzęcie.

Własny mebel? Longboard? A może biżuteria lub nawet dron? W warszawskiej pracowni znajdą się i narzędzia i materiały, by właśnie tego typu pomysły przyjęły namacalną postać. Poza twórczym użytkowaniem tutejszego technologicznego zaplecza przestrzeń ta ma być źródłem przydatnej w dzisiejszym świecie wiedzy z zakresu np. obsługi drukarki 3D czy podstaw prowadzenia własnego biznesu, co znajdzie wyraz w organizowanych tu cyklicznie szkoleniach.


Specjalne projekty
Twórcy nowoczesnej pracowni chcą też przyciągnąć do niej jak najwięcej pań. Stąd projekt Maker Woman – propozycja 3-miesięcznego cyklu szkoleniowego dla chcących wziąć sprawy w swoje ręce kobiet, zwłaszcza tych, które dopiero wkraczają lub wracają na rynek pracy. Kurs oferuje szerokie spektrum zajęć, od podstaw programowania i projektowania stron WWW, poprzez naukę obsługi plotera laserowego i drukarek 3D, do warsztatów z szycia, fotografii i przedsiębiorczości.

Możliwości, jakie daje FabLab, zamierza w pełni wykorzystać m.in. Agnieszka Lewicka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, która wpadła na pomysł przekształcenia hula-hop w interaktywną zabawkę. Innym częstym gościem będzie tu Agata Małek, studentka Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych, pracująca nad projektem spersonalizowanego mebla.
Orange FabLab będzie też przestrzenią integracyjną start-upów uczestniczących w programie akceleracyjnym Orange Fab. Młode firmy znajdą tu wsparcie doradcze i szkoleniowe w zakresie m.in.: machine learning i user experience, a także kontakt z doradcami, którzy pomogą im zweryfikować potencjał technologiczny proponowanego przez nich rozwiązania.

Nisza dla każdego
Bijącym sercem FabLab jest mieszczący się na parterze Makerspace – otwarta przestrzeń, w której idee wykuwane są zarówno przy komputerze, jak i przy kartce papieru. Mając pod ręką podstawowe narzędzia, to tu można znaleźć swój kąt do pracy i zrealizować pierwsze własne projekty. Największe pomieszczenie służy jako miejsce większości szkoleń i warsztatów, a także zajęć rozwijających kreatywność u najmłodszych oraz organizacji społecznościowych eventów.

Z gotowym projektem pod pachą gość FabLab kieruje swoje kroki do Prototypowni, aby szybko przejść do fazy jego realizacji. Jak sama nazwa wskazuje, rodzą się tu prototypy – powstające w krótkim czasie wstępne produkty. Prototypowanie tych modeli przebiega za pomocą „ożywiającego” koncepcje plotera laserowego. Z kolei pokrewny sprzęt – drukarki DIY oraz 3D w technologii FDM lub SLA – zasila Strefę Druku 3D, gdzie po krótkim szkoleniu można cieszyć się wydrukowanym modelem dowolnego przedmiotu, np. ozdób biurowych czy figurek.
Zafascynowani prototypowaniem układów elektronicznych majsterkowicze poczują się jak ryba w wodzie, odwiedzając wyposażoną w stacje lutownicze, zasilacze laboratoryjne, mikrokontrolery i drukarki Strefę Elektroniki. Miejsce to zaprojektowano w taki sposób, aby oddawało atmosferę garaży, w których swój żywot rozpoczynała niejedna znana i wielka marka z branży IT.

– Wszyscy chcemy, aby nasz kraj wszedł na ścieżkę nowoczesności. Takie miejsca jak to przybliżają nas do realizacji marzenia o cyfrowej Polsce – komentowała zaproszona na otwarcie pracowni Anna Streżyńska, minister cyfryzacji. – W stolicy tworzymy przestrzeń dla autorskich wizji tak, aby trend DIY, który przeżywa renesans w Europie, dotarł i do nas. Jesteśmy przekonani, że to miejsce da impuls kreatywności – dodała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

FabLab otwiera swoje podwoje także przed amatorami ręcznej roboty. Na wielbicieli mody czeka Strefa Szycia z pracownią krawiecką wyposażona m.in. w 10 maszyn do szycia, prasowalnicę, overlock i hafciarkę. W arkana krawiectwa wprowadzą przewidziane tu kursy szycia oraz warsztaty rękodzieła. Natomiast miłośnicy „twardszej roboty” znajdą swoją niszę w Stolarni, gdzie przy dźwiękach piły, ukośnicy, frezarki czy wkrętarki będą mogli doskonalić się w sztuce obróbki drewna. Pełni ona też funkcję monterni do składania projektów z pozostałych pracowni.
Rozpoczęte w Makerspace FabLabu dzieło można zwieńczyć w Pracowni CNC. Dostępne tam profesjonalne plotery frezujące, ploter edukacyjny i inne maszyny pomogą w wykonaniu wcześniej opracowanych projektów, dla których ograniczeniem, posługując się skrótem myślowym, pozostaje jedynie wyobraźnia ich twórców.

Dla amatora i zawodowca
Zajęcia i pracownie w FabLab są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od wieku, umiejętności i doświadczenia. Większość warsztatów i kursów zapewnia bezpłatną naukę dla ochotników i wymaga tylko internetowej rejestracji, inne specjalne szkolenia wiążą się z kosztami po stronie ich uczestników.

Z zaplecza technologicznego i oferty edukacyjnej FabLabu skorzysta również młodzież z małych miejscowości, która umiejętności cyfrowe rozwija pod okiem wolontariuszy Fundacji Orange. „FabLab powered by Orange ma być kolejnym miejscem, oprócz np. Pracowni Orange, w którym przeciwdziałamy wykluczeniu cyfrowemu” – zapewniła Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Więcej informacji, w tym aktualności dotyczące zaplanowanych wydarzeń, można znaleźć na stronie www.FabLabTwarda.pl.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...