Ta niezrozumiała decyzja NFZ będzie wyrokiem dla wielu pacjentów. Efekt lansowanej przez PiS sieci szpitali

Kolejny etap wprowadzania oszczędności? NFZ nie podpisał kontraktu z jedną z najlepszych klinik kardiochirurgicznych w kraju.
Kolejny etap wprowadzania oszczędności? NFZ nie podpisał kontraktu z jedną z najlepszych klinik kardiochirurgicznych w kraju. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe nie dostało z NFZ kontraktu i przestaje świadczyć bezpłatne usługi mieszkańcom Pomorza. Tak zadecydował pomorski NFZ. Placówka nie trafiła też do lansowanej przez NFZ sieci szpitali. Decyzja jest o tyle niezrozumiała, że to jeden z najlepszych tego rodzaju ośrodków w kraju.

Wykonywali około 600 operacji rocznych, co stanowiło mniej więcej jedną trzecią wszystkich operacji kardiochirurgicznych na Pomorzu. Mają światowej klasy specjalistów i bardzo wysokie miejsce w rankingu, według Krajowego Rejestru Kardiochirurgicznego są najlepszą tego typu placówką w kraju. Wykonywali wyłącznie świadczenia finansowane przez NFZ. Brak kontraktu może oznaczać zamknięcie kliniki.

– To bardzo zła wiadomość w szczególności dla osób wymagających interwencji kardiochirurgicznej. Zostaną oni pozostawieni bez należytej opieki – podkreślił prof. Paweł Buszman, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, do których należy GCSN.

Zdaniem rzecznika POW NFZ w Gdańsku Mariusza Szymańskiego gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe nie spełniało ustawowych kryteriów stawianych szpitalom kwalifikowanym do podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej. Problem w tym, ze na terenie województwa nie ma żadnej innej placówki, która mogła by zastąpić klinikę. Swoją decyzją NFZ skazuje wielu pacjentów na poważne kłopoty.

Tymczasem już w zeszłym roku NFZ zaczął oszczędzać na operacjach kardiochirurgicznych. Zmniejszono stawki za operację z 4,6 tysiąca na 4 tysiące złotych, a w przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów z 13,2 tysiąca złotych na 11 tysięcy. Obecna decyzja NFZ świetnie wpisuje się w politykę oszczędności, którą wprowadziło Ministerstwo Zdrowia, a która spotkała się z wielką krytyką ze środowisk lekarskich.


Źródło: zdrowie-trojmiasto.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...