Wiemy, ile będzie wynosił czynsz w programie Mieszkanie+. Stawki dla Podlasia niektórych mogą zachęcać do przeprowadzki

Program Mieszkanie+ to jeden z flagowych projektów Prawa i Sprawiedliwości.
Program Mieszkanie+ to jeden z flagowych projektów Prawa i Sprawiedliwości. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W cieniu premiery prezydenckich projektów nowych ustaw mających zreformować Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa umknęło ujawnianie informacji o tym, ile trzeba będzie zapłacić za wynajem lokali w programie Mieszkanie+. A dla części Polaków mogą być to informacje bardzo dobre. Ustalone przez rząd maksymalne stawki czynszu we wielu miastach mogą pozwolić na wynajęcie mieszkania nieco taniej niż po obecnych cenach rynkowych.

Ceny wynajmu w ramach programu Mieszkanie+ będą ustalane w specjalnym rozporządzeniu Rady Ministrów. Właśnie poznaliśmy projekt pierwszego takiego dokumentu. Z Mieszkania+ będzie można skorzystać na dwa sposoby. Podstawowa opcja to wynajem bez możliwości uzyskania prawa własności zajmowanego lokalu. Kto będzie chciał wydawać więcej, ten będzie mógł jednak wynajmować mieszkanie z szansą na to, że za kilkadziesiąt lat stanie się ono jego własnością.

W Warszawie w tej pierwszej opcji maksymalna cena za metr kwadratowy ma wynieść 13,43 zł. Przy założeniu, że beneficjent programu Mieszkanie+ za 30 lat zechce przejąć wynajmowany lokal na własność cena za metr wzrośnie do maksymalnie 19,18 zł. Oznacza to, że za 50-metrowe mieszkanie w stolicy i nadzieje na przejęcie go na własność beneficjent Mieszkania+ powinien zapłacić ok. 960 zł. Jeśli będzie zainteresowany tylko wynajmem, zapłaci co miesiąc maksymalnie ok. 670 zł.

Atrakcyjnie wyglądają też stawki ustalone dla innych polskich metropolii. W Gdańsku maksymalna stawka za metr kwadratowy z opcją dojścia do własności ma wynosić 15,50 zł, a bez niej 10,95 zł. Zaledwie o kilka groszy na metrze różnią się stawki dla Wrocławia i Krakowa. Nieco drożej będzie natomiast w Poznaniu, gdzie w "opcji własnościowej" za metr policzą maks. 16,21 zł, a w opcji podstawowej 11,35 zł.


Najtaniej z programu Mieszkanie+ będzie można skorzystać tymczasem poza wielkimi miastami. Szczególnie w gminach województwa podlaskiego. Tam zainteresowani przejęciem wynajmowanego mieszkania na własność zapłacą jedyne 9,71 zł za metr kwadratowy. Bez tej opcji cena wyniesie tylko 6,8 zł za metr kwadratowy.

Nie oznacza to jednak, że beneficjenci programu Mieszkanie+ co miesiąc na dach nad głową wydadzą jedynie te kilkaset złotych. W czynszu nie zawarto opłat eksploatacyjnych. W zależności od lokalizacji nieruchomości będą to koszty od 6,5 do 10 zł za metr kwadratowy. Na dobre program Mieszkanie+ ma ruszyć w 2019 roku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...