Pigułka "dzień po" to był początek. Jeśli ta propozycja przejdzie, w aptece nie kupisz prezerwatywy

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł jest znany jako przeciwnik antykoncepcji.
Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł jest znany jako przeciwnik antykoncepcji. Fot.Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się dla aptekarzy prawa odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych. Pismo w tej sprawie właśnie trafiło do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła – informuje "Super Express". Stanowisko resortu nie jest jednoznaczne.

Pismo ze stowarzyszenia do Ministerstwa Zdrowia to efekt odpowiedzi na interpelację z Nowoczesnej, której udzielił wiceminister zdrowia Marcin Czech. Stwierdził on, że farmaceuci nie mogą się powoływać na klauzulę sumienia, gdyż taki zapis nie istnieje w polskim prawie.

Ta wypowiedź nie przypadła do gustu katolickim farmaceutom i napisali pismo – ale nie do Czecha, a do Konstantego Radziwiłła, który jest przeciwnikiem szeroko rozumianej antykoncepcji. Pytana przez "SE" rzeczniczka resortu nie odpowiedziała, czy Radziwiłł zmieni przepisy. Wyjaśniła tylko, że odmowa wydania leku z apteki jest możliwa tylko w ściśle określonych przypadkach, np. gdy istnieje podejrzenie, że recepta jest podrobiona.

Przypomnijmy, że rząd PiS zadecydował, że tzw. pigułka dzień po w Polsce znowu będzie dostępna tylko na receptę. Na szczęście dalej są sposoby, aby ją kupić bez wizyty u ginekologa.

Źródło: Super Express
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...