Orkan Ksawery nadchodzi nad Polskę. Prognoza pogody na czwartek i piątek – bardzo silny wiatr i opady deszczu

Orkan Ksawery nadchodzi, prognoza pogody na czwartek i piątek
Orkan Ksawery nadchodzi, prognoza pogody na czwartek i piątek Fot. meteomodel.pl
Polaków czeka poważne załamanie pogody. Nad Polskę nadciąga groźny orkan Ksawery, który w czwartek uderzy zachodnią część kraju. Spodziewany jest bardzo silny wiatr, osiągający w porywach 130 kilometrów na godzinę.

IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia. W czwartek od godziny 7 rano wiatr zaczął przybierać na sile, w wielu miejscach pada deszcz, momentami intensywny. To za sprawą pierwszego w tym sezonie orkanu, któremu nadano imię Ksawery. Wędruje on przez Wielką Brytanię, kraje Beneluksu, Danię i północne Niemcy. Do Polski dotrze w północno-zachodniej części.
Prognozuje się, że w czwartek około godziny 18 w zachodniej części Dolnego Śląska wiatr będzie wiał z prędkością 115 km/h. W kolejnych godzinach w zachodniej części Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski i na Dolnym Śląsku prędkość wiatru może sięgnąć 130 km/h. W kolejnych godzinach strefa najsilniejszych porywów wiatru i opadów ma przenieść się nad województwo łódzki i świętokrzyskie. Po wejściu nad Lubelszczyznę i Podkarpacie wiatr osłabnie, nie będzie przekraczał 100 km/h.

Orkan Ksawery może być niebezpieczny. Porywy wiatru mogą utrzymywać się przez kilka godzin, łamać drzewa, zrywać dachy z budynków, przenosić i przewracać niezabezpieczone przedmioty.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...