Wyborcy PiS i Platformy mogą się bardzo zdziwić. Badanie dokładnie pokazuje różnice pomiędzy nimi

Elektoraty PiS i PO różnią się dziś praktycznie wszystkim.
Elektoraty PiS i PO różnią się dziś praktycznie wszystkim. Franciszek Mazur/Agencja Gazeta
Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska od lat bezdyskusyjnie dominują na polskiej secnie politycznej. Ich nieustająca wojna udziela się też wyborcom. Okazuje się, że także oni różnią się niemal wszystkim. Tak wynika z najnowszego raportu CBOS.

Wyborców PO i PiS różni wiek, wykształcenie, poziom dochodów, miejsce zamieszkania, światopogląd i oczywiście sympatie polityczne. Jak zwraca uwagę CBOS, partie pomimo solidarnościowego rodowodu stały sie największymi antagonistami, którzy wyznaczają główną linię frontu, jaka dzieli polską politykę.

I tak wiek wyborców PiS i PO nie różnił się znacząco jeszcze w 2005 r. Już cztery lata później jednak nastąpił wzrost poparcia dla PiS wśród najstarszej grupy wyborców. W wyborach w 2015 roku partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się bardzo wysokim poparciem szerokiej grupy elektoratu, powyżej 45. roku życia. W ciągu dwóch ostatnich lat nastąpił też wzrost notowań PiS-u wśród wyborców w wieku powyżej 65 lat.

Różnice widać też wyraźnie w wykształceniu wyborców, choć nie były one jeszcze tak widoczne w 2005 r. PO cieszy się ponadprzeciętnym poparciem osób z wykształceniem średnim i wyższym. Osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym to zaś około połowa elektoratu PiS-u.


Według badania CBOS, także miejsce zamieszkania stawało się wyraźnym wyznacznikiem pochodzenia elektoratów obu partii. Na wsi mieszka aż połowa głosujących na PiS, choć jeszcze w 2005 r. był to zaledwie co trzeci wyborca partii Kaczyńskiego. Z drugiej strony w ostatnich wyborach PO straciła wyborców w największych miastach. Dziś mieszka tam tylko 16 proc. wyborców popierających partię kierowaną przez Grzegorza Schetynę.

Wyborcy PiS charakteryzują się zdecydowanie większą religijnością niż głosujący na PO. Na Platformę głosuje więcej osób o poglądach lewicowych, a na PiS więcej wyborców o przekonaniach prawicowych .

źródło: "Gazeta Wyborcza"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b] "Jak sąd kapturowy". [/b] Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera
WYWIAD

"Jak sąd kapturowy". Poseł i prawnik PO zdradzają, jak zapadła decyzja w sprawie kłamstwa premiera

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.

[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"