Czeski film powalczy o Oscara. Komedia Bohdana Slámy w polskich kinach od 3 listopada

Czeski film Bohdana Slámay nominowany do nagrody Oscara - "Kobieta z Lodu".
Czeski film Bohdana Slámay nominowany do nagrody Oscara - "Kobieta z Lodu". Fot. Materiały prasowe
Romantyczna historia o starszych ludziach z zamiłowaniem do kąpieli w lodowatej morskiej wodzie to zdaniem naszych sąsiadów materiał na dobrą komedię. Czy „Kobieta z Lodu” roztopi serca jury podczas oscarowej gali?

Variety - amerykański tygodnik rozrywkowy.

Po raz pierwszy bohaterami filmu Slámy są ludzie starsi, a Kronerová i Nový odpłacają się twórcy rewelacyjnymi kreacjami, które wymagają od nich zaangażowania zarówno swoich dusz, jak i ciał.

Po śmierci męża Hana mieszka samotnie w rodzinnym domu. Jej dwaj dorośli już synowie odwiedzają ją wraz ze swoimi żonami i dziećmi, ale te wizyty na ogół kończą się kłótniami, więc atmosfera w rodzinie jest nie najlepsza.

Kiedy Hana spotyka Bronę, twardego mężczyznę uzależnionego od pływania w morzu zimą, przed kobietą otwiera się nagle zupełnie nowy świat. Brona przyjmuje Hanę do swojego zespołu morsów, a ona stopniowo uczy się pokonać strach przed lodowatą wodą. Przede wszystkim jednak na nowo uczy się kochać.
Za reżyserię odpowiedzialny jest Czech - Bohdan Sláma. Absolwent praskiej szkoły filmowej FAMY. Swoją przygodę z kinem rozpoczął w roku 1992 jako asystent Věry Chytilovej przy filmie „Spadek albo Odpieprzciesięgutntag". W tym samym roku nakręcił debiutanckie krótkie „Stvanice”.

Pierwszym pełnometrażowym filmem Slámy była tragikomedia „Dzikie pszczoły” (2001), nagradzana m.in. na festiwalach w San Francisco, Rotterdamie i Warszawie. Wiele wyróżnień na świecie i w rodzimym kraju twórcy zdobyło także „Szczęście” (2005), uhonorowane m.in. Czeskim Lwem za reżyserię oraz Złotą Muszlą na festiwalu w San Sebastian. Kolejne ambitne komedie i dramaty ugruntowały pozycję Slámy jako jednego z najciekawszych współczesnych czeskich reżyserów.
„Kobieta z Lodu” została już wyróżniona m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tribeca za najlepszy scenariusz. Z kolei na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Sachalinie Zuzana Krónerova (tytułowa Kobieta z lodu) otrzymała statuetkę dla najlepszej aktorki. Film pojawił się też na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sydney.


W polskich kinach „Kobietę z Lodu" możemy oglądać od 3 listopada. Ten film będzie konkurentem polskiego „Pokotu” Agnieszki Holland w walce o Oscara.

Artykuł powstał przy współpracy z Aurora Films.

Trwa ładowanie komentarzy...