Smart okno. Tak technologia ożywia niezbędny element wyposażenia każdego domu

Inteligentny dom nie może obejść się bez sterowanych okien
Inteligentny dom nie może obejść się bez sterowanych okien Oknoplast
Technologie mają to do siebie, że proste rzeczy przemieniają w zaawansowane i jednocześnie praktyczne mechanizmy. Tak jak na przykład okna. Dotąd patrzyliśmy na nie jak na coś oczywistego niewymagającego zbytniej uwagi, a teraz dzięki inteligentnym rozwiązaniom staję się one dynamicznym, wręcz żywym elementem wyposażenia niejednego domu. Co więcej, ich rozwój zapowiada się bardzo obiecująco.


W przyszłości rewolucję przejdzie ich funkcjonalność. Do tej pory miały one ''przyziemne'' zastosowanie – chronić dom przed warunkami atmosferycznymi oraz regulować przepuszczalność światła czy wymianę ciepła w jego wnętrzu. Obecnie producenci inteligentnych rozwiązań widzą w nich element, który ma ogromny potencjał na interaktywność.

To na razie pieśń przyszłości, ale już dzisiaj okna korzystają z dobrodziejstw rozwiązań typu smart, tych, które koncentrują się na systemach usprawniających ich podstawowe funkcje i związane z nimi poczucie bezpieczeństwa. Sterowanie nimi poza domem – z pracy, na urlopie, a nawet z każdego miejsca na Ziemi – nie stanowi już opowiastki z gatunku science fiction, tylko jest rzeczywistym doświadczeniem i to dostępnym na wyciągnięcie ręki dla każdego gospodarza.
Najbliższym polskiego podwórka przykładem okiennych innowacji są rozwiązania zrodzone ze współpracy podkrakowskiego producenta Oknoplast i dostawcy smart technologii Somfy Polska. Korzystając ze stworzonej wspólnie oferty Smart Oknoplast, otworzymy okna, odsłonimy i zasłonimy rolety, a także uchylimy drzwi. Będziemy też mogli tworzyć własne scenariusze, czyli planować, aby np. rolety odsłaniały się dopiero godzinę przed naszym powrotem z pracy a latem w taki sposób, aby nie doszło do przegrzania mieszkania. Jak przekonuje Grzegorz Bułat, szef procesu technologicznego Grupy Oknoplast, system ma na celu nie tylko komfort użytkownika, ale także bezpieczeństwo jego czterech ścian.
Grzegorz Bułat
Szef procesu technologicznego Grupy Oknoplast

Teraz każdy, wylegując się na plaży, może przy pomocy smartfona mieć pełną kontrolę nad swoim domem i pewność, że będzie miał do czego wracać po urlopie. Dzięki dedykowanej aplikacji możemy ustawić konkretne scenariusze, przykładowo o której godzinie rolety mają się zasłaniać i odsłaniać. Podobnie jest z oknami czy np. oświetleniem, przez co potencjalny włamywacz będzie odnosił wrażenie, że cały czas ktoś jest w domu. Jednak w przypadku zuchwałych grabieżców właściciel zostanie natychmiast poinformowany o próbie otworzenia okna dzięki zainstalowanemu czujnikowi otwarcia i wstrząsów. W ten sposób możemy natychmiast powiadamiać odpowiednie służby lub podpięty pod system alarm sam wyda polecenie weryfikacji agencji ochrony.

System dostępny jest w czterech pakietach Basic, Medium, Smart Home i Smart Home Premium, z których każdy oferuje coraz wyższy poziom zaawansowania w zakresie inteligentnego zarządzania. Docelowo sprowadza się do tego, by ze smartfonem w ręku móc zdalnie sterować podstawowymi elementami wyposażenia każdego domu oraz ''programować'' ich przyszłe zachowanie.

Każdy pakiet można rozbudować na dowolnym etapie o dodatkowe elementy takie jak alarm, napędy bramy garażowej i klimatyzacja. ( bez tego: czy system kontrolowania temperatury wody w basenie). W obsłudze Smart Oknoplast pomoże szereg dodatkowych narzędzi i aplikacji m.in. intuicyjny pilot NINA Timer czy centrala domu w wersji smart Connexoon z dedykowanymi aplikacjami.


– Rozwój nowoczesnych technologii i rosnąca mobilność Polaków otwierają przed producentami i dostawcami rozwiązań dla domów zupełnie nowe możliwości współpracy. Łączymy zalety naszych produktów, by urządzenia w mieszkaniach działały w jednej sieci, dopasowując się do rytmu naszego życia na każdym kroku – komentuje Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy.
Smart okna wpisują się idealnie w wyobrażenia lokatorów o inteligentnym domu. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2017 roku dla Somfy utożsamiany jest on z bezpieczeństwem (90 proc.), zdalnym sterowaniem (43 proc.), nowoczesnością (39 proc.), energooszczędnością (31 proc.), funkcjonalnością (25 proc.), komfortem (20 proc.) oraz praktycznością (15 proc.).

Z pewnością kolejne generacje okien będą coraz bardziej naszpikowane wymyślnymi technologiami i funkcjonalnościami. Jeśli zaś marzy nam się, by w upalne lato po pracy wrócić do chłodnego i przewietrzonego mieszkania, to już dziś to marzenie możemy śmiało spełnić.

Artykuł powstał we współpracy z Oknoplast

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie