"Chodzi o to, by zamiast biało-czerwonej na pałacu wywiesił białą flagę". Budka ostro o tym, co prezes PiS robi z Dudą

Wiceprzewodniczący PO Borys Budka bez owijania w bawełnę opisał to, co z prezydentem Andrzejem Dudą robi prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Wiceprzewodniczący PO Borys Budka bez owijania w bawełnę opisał to, co z prezydentem Andrzejem Dudą robi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Panie prezydencie, przygotowaliśmy konstytucyjne poprawki w zespole ds. reformy wymiaru sprawiedliwości, w oparciu o przepisy zaproponowane przez stronę społeczną, stowarzyszenie Iustitia – wspólnie Nowoczesna, PO i PSL. Takie poprawki, które pozwolą na to, byśmy mieli do czynienia z rzeczywistą reformą Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa – oznajmił Borys Budka na konferencji zwołanej w czwartkowe popołudnie w Sejmie. A wcześniej w kilku konkretnych zdaniach opisał Andrzejowi Dudzie, co tak naprawdę robi z nim Jarosław Kaczyński.

Borys Budka
o działaniach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie

Obserwujemy kolejną odsłonę teatru marionetek. Po raz kolejny Jarosław Kaczyński pokazuje, że kwintesencja jego podejścia do państwa i prawa to słowa "bez żadnego trybu". (...) Tak naprawdę chodzi o ostateczne upokorzenie głowy państwa. O to, by prezydent zamiast biało-czerwonej flagi na swoim pałacu wywiesił białą flagę. Żeby podpisał akt kapitulacji, w którym zobowiąże się do tego, by te niekonstytucyjne przepisy, które proponuje Jarosław Kaczyński, były jego autopoprawką!

Jaką alternatywę proponuje głowie państwa Borys Budka? Mają ją stanowić właśnie te projekty, które w czwartkowe popołudnie wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej przedstawił wraz z Kamilą Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej i Krzysztofem Paszykiem z Polskiego Stronnictwa Ludowego. – Ruch należy do prezydenta. Jeszcze dziś zostanie złożone pismo z propozycją spotkania. Żeby prezydent pokazał, czy traktuje posłów w taki sam sposób. Czy tak samo, jak obywatela Kaczyńskiego traktuje każdego innego Polaka, który chciałby przedstawić swoje uwagi – stwierdził Budka.

Co dokładnie młodzi liderzy opozycji proponują głowie państwa? Ze słów Gasiuk-Pihowicz, Budki i Paszyka wynikało, że chcą oni skłonić prezydenta Dudę przede wszystkim do tego, by porzucił pomysły wprowadzenia rozwiązań, które będą budziły poważne wątpliwości konstytucyjne. W tym kontekście podczas czwartkowej konferencji w Sejmie mówiono przede wszystkim o konieczności zapobieżenia temu, by sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa wybierali politycy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...