Hrynkiewicz mówi do lekarzy "niech jadą", bo nie ma prawa ich rozumieć. Wystarczy spojrzeć na jej bajeczne zarobki

Dlaczego mówiła do młodych lekarzy "niech jadą"? Józefa Hrynkiewicz z PiS zarabia tak bajecznie, że nie ma prawa rozumieć głodujących stażystów i rezydentów.
Dlaczego mówiła do młodych lekarzy "niech jadą"? Józefa Hrynkiewicz z PiS zarabia tak bajecznie, że nie ma prawa rozumieć głodujących stażystów i rezydentów. Fot. Krzysztof Koch / Agencja Gazeta
Józefa Hrynkiewicz nie była dotąd szerzej znana. O tej posłance Prawa i Sprawiedliwości zrobiło się głośno dopiero w czwartek, gdy na sali sejmowej stwierdziła "niech jadą" w odpowiedzi na rozważania o emigracji młodych polskich lekarzy. Wielu sądziło pewnie, że Hrynkiewicz zrobiła to, by wreszcie zabłysnąć. Nic z tego, powód jest inny. Wystarczy rzut oka na oświadczenie majątkowe posłanki PiS, by zauważyć, że ona protestujących 30-latków po prostu nie ma prawa rozumieć.


Większości Polaków Józefa Hrynkiewicz przedstawiła się jako kolejna butna i pozbawiona empatii dla obywateli krzykaczka z sali sejmowej. Do parlamentu trafiła jednak dzięki innemu wizerunkowi. Wyborcy Hrynkiewicz kojarzą ją raczej jako doświadczoną socjolożkę i nauczycielkę akademicką. Długo można byłoby wyliczać, z iloma uczelniami i instytucjami współpracowała przez kilkadziesiąt lat kariery. Choć przeszła już na emeryturę, nadal związana jest z Uniwersytetem Warszawskim. No i oczywiście z parlamentem, w którym zasiada od 2011 roku, gdy pierwszy raz zdobyła mandat poselski po starcie z rzeszowskich list Prawa i Sprawiedliwości.

Dzięki połączeniu statusu emerytki, wykładowcy oraz posłanki Hrynkiewicz zaczęła być prawdziwym krezusem. I to chyba najlepiej tłumaczy jej całkowity brak zrozumienia dla postulatów młodych lekarzy, którzy domagają się nie tylko wyższych pensji dla siebie, ale i zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotną dla zwykłych Polaków, których na prywatne leczenie nie stać.
Jak widać z powyższego porównania, posłanka PiS i młodzi lekarze żyją w dwóch zupełnie różnych światach. Podczas stażu otrzymuje się bowiem pensję w wysokości ok. 2000 zł brutto (czyli nieco ponad 1400 zł netto), po rozpoczęciu rezydentury lekarskie zarobki też nie należą do najwyższych. Przez pierwsze dwa lata młodzi lekarze otrzymują co miesiąc 3170 zł brutto. Przez kolejne lata pensja wzrasta do 3458 zł. Na nieco więcej mogą liczyć przedstawiciele specjalizacji priorytetowych, którzy najpierw dostają 3602 zł brutto, a po dwóch latach zarabiają 3890 zł.

To maksymalnie ok. 47 tys. zł rocznie. "Na rękę" nadal nie są to kwoty, których mogliby pozazdrościć im na przykład 30-letni kierowcy TiR-ów czy kasjerki z dyskontów, którzy w tym wieku bywają na rynku pracy lepiej cenieni. A ile w ciągu roku zarabia posłanka PiS, która na rozważania młodych lekarzy o emigracji na Zachód mówi "niech jadą"? Z najnowszego oświadczenia majątkowego wynika, że Józefa Hrynkiewicz w ubiegłym roku zarobiła aż ok. 280 tys. zł!


Na tak bajeczną sumę złożyło się przede wszystkim blisko 90 tys. zł uposażenia poselskiego. Ponad 88 tys. zł polityk PiS zarobiła na Uniwersytecie Warszawskim. 70 tys. dostała od ZUS jako emerytka. Kolejne niespełna 30 tys. zł to dieta poselska. Prawie 2 tys. zł Hrynkiewicz zarobiła jeszcze dzięki zrecenzowaniu pracy doktorskiej na KUL.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
RECENZJA 0 0Obejrzałem sequel "Lśnienia". To nie jest zwykły skok na kasę, ale i tak jest z nim problem
Volvo 0 0Chcesz tanio kupić nowy samochód? To najlepszy moment. Zobacz, co wymyśliło Volvo
Leroy Merlin 0 0Glamour, a może... pustynny? Najnowsze ekscytujące trendy w urządzaniu wnętrz
WYWIAD 0 0Wyślij kartkę do 5-letniej Natalki! Mama przekłada święta i prosi internet o pomoc

MOTO

POLECAMY 0 0Polacy sprzątają Himalaje. Andrzej Bargiel wziął worki i poszedł na lodowiec. "Ilość śmieci szokuje"
DADHERO.PL 0 0Co się dzieje, gdy wrzucasz do sieci zdjęcia swoich dzieci? Zanim to zrobisz, przeczytaj ten tekst
POLECAMY 0 0Przez nową modę wstydzę się, że mam iPhone’a. Najgłupsza rzecz w smartfonach, jaką widziałem