Tarasie, otwórz się! Podkrakowskie przedsiębiorstwo wprowadza pod nasz dach innowacyjne rozwiązanie sterowania głosem

Producent stolarki otworowej Grupa Oknoplast wprowadza na polski rynek system sterowania głosem oknami, drzwiami zewnętrznymi i tarasowymi oraz roletami.
Producent stolarki otworowej Grupa Oknoplast wprowadza na polski rynek system sterowania głosem oknami, drzwiami zewnętrznymi i tarasowymi oraz roletami. Zrzut ekranu z filmu promocyjnego Voice Oknoplast
Wydawanie poleceń głosowych maszynom nie mieści się już tylko w sferze science fiction. Powoli przyzwyczajamy się do obsługi głosem komputera, smartfonu, a nawet samochodu. Największe koncerny technologiczne takie jak Google czy Apple cały czas eksperymentują z tego typu technologią, co rusz wypuszczając na rynek kolejne gatunki ''voice commanderów''. Aż prosi się o to, by pomogły one także użytkownikowi w znalezieniu wspólnego języka z domową infrastrukturą.

Rozwiązanie takie znalazła Grupa Oknoplast, wykorzystująca rozwiązanie głosowe Amazona. „Żyjąca” w chmurze asystentka głosowa Alexa odpowiada za kontakt między człowiekiem, a specjalną centralką. W jaki sposób staje się ona pośrednikiem w kontakcie między lokatorem a drzwiami czy oknami w jego mieszkaniu?

System składa się z ''centrum'' oraz ''peryferii''. Centrum tworzą dwa elementy – odbiornik głosowy oraz usługa głosowa, czyli wspomniana Alexa. Na peryferia składają się natomiast sprzęty, którymi chcemy sterować głosem. Wśród nich pierwsze przychodzą na myśl telewizory czy źródła światła. Grupa Oknoplast, polski producent stolarki otworowej, jako pierwszy na rynku wzbogaca jeszcze ich szeregi oknami, drzwiami tarasowymi i zewnętrznymi oraz roletami. Wkład podkrakowskiego przedsiębiorstwa do tego systemu nosi miano Voice Oknoplast.

W praktyce wygląda to następująco. Odbiornik głosowy np. Amazon Echo lub telefon rejestruje wypowiedziane słowa, a następnie przesyła komendę do specjalnej centrali, która przypomina nieco router Wi-Fi. Ta z kolei przekazuje ją dalej, aż w końcu dotrze ona do zamontowanego napędu, który otwiera fizycznie drzwi albo zasłania roletę na oknie. Wszystko to odbywa się w błyskawicznym tempie, więc spełnienie zachcianki gospodarza zajmuje nie więcej niż kilka sekund.
Obecnie Oknoplast prezentuje swój innowacyjny system na wszystkich swoich produktach tj. oknach, drzwiach zewnętrznych i tarasowych oraz roletach. Ponieważ Alexa dostępna jest na co dzień w Polsce, nie ma absolutnie żadnych technologicznych przeszkód, by z dobrodziejstwa jej funkcji mogli korzystać lokatorzy znad Wisły.

Można by postawić tezę, że jedyną przeszkodą mogłaby być co najwyżej bariera językowa. Jak dotąd Alexa komunikuje się wyłącznie w języku Szekspira. Czy dla przeciętnego Kowalskiego nie będzie to zatem stanowiło problemu? Jak deklarują twórcy Voice Oknoplast, raczej nie, ponieważ każde domowe urządzenie ma być obsługiwane jedną, składającą się z kilku prostych słów komendą. Nauczenie się ich ma być przysłowiową bułką z masłem.


Podobnie jak niegdyś upowszechnienie mobilnych urządzeń rozwój technologii zarządzania głosowego wydaje się nieunikniony. Wiele więc wskazuje na to, że wcześniej czy później stanie się doświadczeniem codziennego funkcjonowania. Jedno jest pewne – producenci innowacyjnych rozwiązań będą się dwoić i troić, abyśmy w przyszłości świetnie dogadywali się nie tylko z komputerem czy autem, ale także drzwiami czy oknami.

Artykuł powstał we współpracy z Oknoplast

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...