Korporacje podnoszą płace, ale pracownikom już na tym nie zależy. Żeby ich zatrzymać, proponują coś zupełnie innego

fot. mat. prasowe
"Wymarzona praca? Żaden problem" – mówią młodzi ludzie. W czasach, gdy rynek pracy zdominowany został przez pracowników coraz częściej mają rację. Firmy walczą bowiem o najlepszych kandydatów, wymyślając coraz bardziej kreatywne sposoby na zwiększenie zadowolenia i zaangażowania i pracowników. Jak robi to jeden z Najlepszych Pracodawców 2017 według AON Hewitt, czyli firma Benefit Systems?

Aktywności budujące zaangażowanie
Pozyskanie i utrzymanie talentów to nie lada wyzwanie – ów talent trzeba przecież odpowiednio wdrożyć, zmotywować, przedstawić mu plan rozwoju, pokazać korzyści wynikające z pracy dla konkretnej marki. A pieniądze to nie wszystko. Szczególnie dla pokolenia millenialsów, dla których wartości niematerialne niekiedy są cenniejsze od comiesięcznych wpływów na konto bankowe. Według raportu Deloitte, aż 87% z nich uważa, że sukcesu w biznesie nie można mierzyć tylko i wyłącznie wynikami finansowymi. Oznacza to, że aby marka była autentyczna, musi koncentrować się w dużej mierze na działaniach uzupełniających tradycyjną ofertę dla pracowników, np. wdrażając projekty wspierające rozwój osobisty czy też wzmacniające empatię i uczące pomocy innym.
Coś dobrego dla społeczeństwa

W firmie Benefit Systems od 2015 roku działa program Dobry MultiUczynek, w ramach którego pracownicy i firma pomagają wspólnie fundacjom i stowarzyszeniom, jak również osobom prywatnym. Każdy pracownik Benefit Systems ma szansę zrealizować swój własny pomysł na wolontariat. W ten sposób zrealizowano dotychczas 53 Dobre MultiUczynki, w które zaangażowało się prawie 200 osób.
– Mobilizacja do dobrego MultiUczynku jest ogromna, a ochotników nigdy nie brakuje. Efektem tych działań jest rzecz dla nas bezcenna – uśmiech na twarzach naszych beneficjentów. Nie bez znaczenia jest również coraz większe zaangażowanie i silniejsze poczucie wspólnoty w naszym zespole – mówi Izabela Walczewska-Schneyder, członek Zarządu Benefit Systems.

Firma angażuje się również w działania budujące świadomość ekologiczną, m.in. poprzez wewnętrzną kampanię "Z naturą Fair Play", w ramach której zorganizowane zostały warsztaty dla pracowników promujące proekologiczne nawyki. W różnych miejscach biura (w kuchniach, przy drukarkach oraz włącznikach światła) pojawiły się zielone naklejki i plakaty z hasłem kampanii, zwracające uwagę na proste, ekologiczne rozwiązania, które można zastosować. Temu tematowi poświęcona była też impreza integracyjna.


Dodatkowo, dwa lata temu firma przeniosła się do biurowca, który posiada wszelkie innowacyjne rozwiązania technologiczne służące m.in. ograniczaniu zużycia energii elektrycznej i wody, dzięki czemu zdobyła certyfikat "Zielone Biuro". Dochodzą do tego dobra lokalizacja dla osób korzystających z transportu miejskiego oraz udogodnienia dla rowerzystów (stacja rowerów miejskich).

Motywujące benefity
Stale zwiększa się świadomość pracodawców w zakresie efektywności dodatków pozapłacowych. Jak podaje Sedlak&Sedlak w raporcie "Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2017 roku", najpopularniejszym benefitem w tym roku po raz kolejny są karnety na siłownie i do klubów fitness z wynikiem 47,9%. Z perspektywy firm, jest to nie tylko idealne rozwiązanie dla pracodawców propagujących filozofię work-life balance, ale również odpowiedź na wymogi pracowników, którzy coraz częściej doceniają wpływ aktywności fizycznej na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Benefit Systems, firma specjalizująca się w dostarczaniu benefitów takich jak MultiSport, nie zapomina o swoich pracownikach. Ubezpieczenie, opieka zdrowotna, program kafeteryjny MyBenefit i BenefitLunch, fitness w biurze, świeże owoce oraz darmowa kawa i herbata, luźny dress code oraz imprezy i wyjazdy integracyjne to tylko niektóre z nich – pakiet ten jest bardzo szeroki i jest wysoko oceniany przez zespół.
– Zdajemy sobie sprawę, że weekendy z reguły mijają szybko, dlatego postanowiliśmy przedłużyć naszym pracownikom piątkowy czas wolny o pół godziny. Do tego zapewniamy elastyczny czas pracy i cykliczne akcje takie "Dwie godziny dla rodziny", w których motywujemy pracowników do świadomego spędzania czasu z bliskimi. Aby poprawić samopoczucie i kondycję pracowników, organizujemy wspólne zajęcia sportowe, odbywające się w naszej siłowni na terenie biura. Poranny interwał czy też pilates potrafią zdziałać cuda i zapewnić endorfiny na cały dzień – dodaje Sofia Saridis, dyrektor HR w Benefit Systems.

Szanse na rozwój
Rozwój talentów wewnątrz organizacji to obszar uznawany przez wielu ekspertów od zasobów ludzkich za kluczowy i jednocześnie stanowiący największe wyzwanie. Jednak podnoszenie kwalifikacji nie oznacza wyłącznie szkoleń – to również coraz częściej holistyczne wsparcie w rozwoju kadry. Podejście to wdrażane jest od wielu lat w Benefit Systems, gdzie oprócz szkoleń i warsztatów wzmacniających i rozszerzających umiejętności zawodowe, wspiera się studia pracowników, zapewnia dostęp do platform elearningowych, a dodatkowo prowadzone są alternatywne formy rozwoju pracowników – coachingi indywidualne, program mentoringowy dla kadry managerskiej, warsztaty zmieniające codzienne nawyki lub rozwijające dodatkowe umiejętności. Od kilku miesięcy również pracownicy zamieniają się w mentorów i dzielą wiedzą z kolegami – od etykiety biznesowej po nowoczesne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo danych w sieci.
– W 2001 r. Benefit Systems było niewielką spółką z kilkuosobowym zespołem, który budował tę firmę w rodzinnej atmosferze. Niesamowite jest to, że po 16 latach działalności nasze wartości są nadal aktualne. Nowi pracownicy bywają zaskoczeni faktem, że niezależnie od stanowiska, każdy jest tu ze sobą na ty, każdy jest równy. Zawsze słuchamy sugestii naszych pracowników, pytamy co możemy zmienić – nie wiemy wszystkiego, a dialog pozwala nam na wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań. Dlatego cieszy nas fakt, że doceniają oni proponowane przez nas rozwiązania, to mobilizuje do dalszej pracy – podsumowuje Sofia Saridis. W tegorocznej edycji AON Hewitt pracownicy Benefit Systems bardzo wysoko ocenili politykę work-life balance, elastyczny czas pracy, pakiet benefitów oraz wiarygodność marki, zwłaszcza w zakresie działań odpowiedzialnych społecznie.

Artykuł powstał we współpracy z Benefit Systems

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.