Przeszłość aktualna jak nigdy. Jarosław Kaczynski już 26 lat temu przewidział, jak będą wyglądać rządy PiS-u

Przeszłość aktualna jak nigdy.
Przeszłość aktualna jak nigdy. Fot. screen z twitter.com/pszubartowicz
Trudno w to uwierzyć, ale w polskiej polityce wypowiedzi sprzed ponad ćwierć wieku znów są aktualne. I są to wypowiedzi samego przewodniczącego Jarosława Kaczyńskiego. Nie ma jednak z czego się cieszyć, bo dotyczą one kondycji demokracji w Polsce i ucieczce od niej polskiego społeczeństwa.

Nagranie pochodzi z 1991 roku, i dotyczy zupełnie innej rzeczywistości i wydarzeń politycznych w naszym kraju, jednak wydaje się, że jest ono bardziej aktualne po 26 latach niż w realiach pokomunistycznej Polski.

"Niezależnie jak wyglądają siły, które się dzisiaj spierają, to mamy do czynienia z procesem kompromitowania się demokracji, która w Polsce nie okrzepła, która raczkuje, a która już jest ośmieszana, już coraz więcej ludzi mówi, że właściwe lepiej byłoby rządzić Polską na innych zasadach" – tak ponad ćwierć wieku temu mówił obecny prezes Prawa i Sprawiedliwości.

"No jest taki proces ucieczki od wolności, który już wielokrotnie był opisywany i ja się obawiam, że on się nie tyle może zacząć, bo on już się zaczął, ale może ulec przyspieszeniu. I może się okazać, że demokracja w dziejach Polski była kolejnym incydentem" –tak wtedy swoją wypowiedź spuentował Jarosław Kaczyński.


Najgorsze jest to, że diagnoza przez niego postawiona jest tak trafna po upływie tylu lat. I, że do "procesu ucieczki od wolności", prezes Jarosław Kaczyński bardzo solidnie przykłada rękę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...