Szydło chce "ocalić od ocenzurowania" pomnik Jana Pawła II. I ma dla Francuzów pewną propozycję

Beata Szydło chce przenieść pomnik Jana Pawła II z Francji do Polski.
Beata Szydło chce przenieść pomnik Jana Pawła II z Francji do Polski. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Premier Beata Szydło zadeklarowała, że podejmie kroki, by "ocalić od cenzurowania" pomnik Jana Pawła II, przenosząc go z Francji do Polski. – Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności – laicyzacji państwa – wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków – stwierdziła szefowa polskiego rządu w rozmowie z PAP.

Kilka dni temu media szeroko rozpisywały się o pomniku Jana Pawła II w Ploërmel w Bretanii, z którego Francuzi chcą usunąć krzyż. Taką decyzję podjęła Rada Stanu, czyli odpowiednik polskiego Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powołano się na przepisy z 1905 roku o rozdziale państwa od kościoła, w myśl których tak ostentacyjne wielkie symbole religijne w przestrzeni publicznej muszą zostać usunięte. Teraz władze Ploërmel mają pół roku na zastosowanie się do wyroku sądu.
Wywołało to spore kontrowersje, bowiem pomnik papieża Polaka stoi w Ploërmel od 2006 r. Głos w tej sprawie zabrała również premier Beata Szydło i oznajmiła, że rząd podejmie starania, by "ocalić od ocenzurowania" pomnik papieża Jana Pawła II we Francji. – Zaproponujemy przeniesienie go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej – stwierdziła szefowa rządu w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

źródło: RMF FM
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...