Mało kto o nich słyszał, a Waszczykowski dał 150 tys. zł na "trasę widmo". Śpiewają o Żołnierzach Wyklętych

Contra Mundum, grający patrio rocka, dostał 150 tys. zł od MSZ na trasę koncertową w Wielkiej Brytanii, w ramach której zagrał dwa koncerty, które cieszyły się znikomym zaineresowaniem.
Contra Mundum, grający patrio rocka, dostał 150 tys. zł od MSZ na trasę koncertową w Wielkiej Brytanii, w ramach której zagrał dwa koncerty, które cieszyły się znikomym zaineresowaniem. Łukasz Wądołowski/Agencja Gazeta
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dało 150 tys. zł zespołowi Contra Mundum, który gra tzw. patrio-rocka. W ich repertuarze są pieśni o Żołnierzach Wyklętych, między innymi Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce".

W maju 2017 roku zespół został mianowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych na "ambasadora polskiej kultury". Resort Witolda Waszczykowskiego przyznał grupie 150 tys. zł na tournee po Wielkiej Brytanii. Tournee okazało się… dwoma koncertami w Southampton i Manchesterze. Występ w Londynie został odwołany w ostatniej chwili.
Branżowy serwis Vice.com opisuje brytyjskie występy jako "trasę widmo", która cieszyła się znikomym zainteresowaniem ze względu na brak należytej promocji w języku angielskim. Muzycy śpiewali po polsku i można zastanawiać się, w jaki sposób mieli promować polską kulturę w ojczyźnie Szekspira.

"Tak zupełnie poważnie - ciekaw jestem, kto z ekspertów zarekomendował dofinansowanie przez MSZ występów Contra Mundum w Wielkiej Brytanii i uczynił z nich 'ambasadorów kultury polskiej'" – napisał na Facebooku dziennikarz muzyczny Bartek Chaciński.

Zawsze wiedziałem, że jakieś większe zło się czai na tyłach Comy. A tak zupełnie poważnie - ciekaw jestem, kto z ekspert...

Opublikowany przez Bartek Chaciński na 30 października 2017
Portal Vice.com zastanawiał się w podobnym tonie nad rozpoznawalnością Contra Mundum. – Żyłbym dalej w błogiej nieświadomości istnienia warszawskiego kwintetu Contra Mundum, gdyby nie namaszczono go na "ambasadora polskiej kultury" – pisał dziennikarz serwisu. A oto jak prezentuje się Contra Mundum.
Po publikacji artykułu Norbert "Smoła" Smoliński z Contra Mundum wysłał do redakcji sprostowanie. Poniżej publikujemy jego treść w całości:

Sprostowanie

Norbert "Smoła" Smoliński, Contra Mundum

1. Min. Waszczykowski nie dał "im" (Contra Mundum) 150 tys. zł. Grant na ponad 150 tys. zł otrzymało Stowarzyszenie Trzy Kropki od MSZ na realizacja projektu stowarzyszenia.

2. MSZ nie dał zespołowi ponad 150 tys. złotych. To wartość projektu, wg. wniosku Stowarzyszenia Trzy Kropki

3. Resort Witolda Waszczykowskiego nie przyznał grupie ponad 150 tys. zł na realizację projektu, bo przyznał go Stowarzyszeniu Trzy Kropki w ramach grantu

4. Contra Mundum nie śpiewa głównie o Żołnierzach Wyklętych, ta informacja jest nieścisła. Repertuar to również tekstu Norwida, Słowackiego, Wyspiańskiego, Baczyńskiego, Gajcego, Romockiego, Herberta, Gintrowskiego.

źródło: Vice.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...