Waszczykowski twierdzi, że "wreszcie przyłapał" Niemców. Ostrzega, że podejmie delikatne kroki

Witold Waszczykowski skomentował słowa minister obrony Niemiec Ursuli von der Layen.
Witold Waszczykowski skomentował słowa minister obrony Niemiec Ursuli von der Layen. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski odniósł się do słów niemieckiej minister obrony narodowej o sytuacji w Polsce. Ursula von der Layen powiedziała, że "należy wesprzeć zdrowy, demokratyczny opór młodego pokolenia".

Niemiecka minister obrony powiedziała telewizji ZDF, że chciałaby wziąć w obronę kraje wschodnioeuropejskie. Wskazała na wysiłek, jaki musiały wykonać, by stać się czonkami Unii Europejskiej.
– Chcę kruszyć kopie o to, byśmy zbyt szybko nie rezygnowali – mówiła von der Layen. Chodziło o to, by Niemcy nie odpuszczali krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prawdopodobnie ze względu na odmienny kurs polityczny po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach. Krytycznie skomentował to Witold Waszczykowski.
– Słowa szefowej niemieckiego MON, Ursuli von der Layen, o potrzebie wspierania zdrowego demokratycznego oporu młodego pokolenia w Polsce to próba ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego kraju – powiedział Waszczykowski w wywiadzie dla serwisu wPolityce.pl.

– Wreszcie przyłapaliśmy polityków niemieckich na tym, że jednak próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Polski. Jest to jedno z pierwszych tak dobitnych oświadczeń, które nie wiem, czy zapowiada, czy jest przyznaniem się do tego, że strona niemiecka ingeruje w życie polityczne w Polsce. Przez ostatnie dwa lata słyszeliśmy od polityków niemieckich, że zachowują neutralność, a to, co się dzieje w tamtejszych mediach, to niezależne publikacje, na które władze niemieckie nie mają wpływu – mówił polski minister spraw zagranicznych.

Waszczykowski zapowiedział, że podejmie starania, by w delikatny sposób wyjaśnić, dlaczego niedopuszczalne słowa są publicznie wypowiadane. Zaznaczył jednak, że wciąż jesteśmy z Niemcami przyjaciółmi.

źródło: wPolityce.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...