Spada poparcie dla PiS i PO, ale zaskakuje inny wynik. Ponad 63 proc. badanych zapowiada udział w najbliższych wyborach

Spada poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego, w listopadzie na PiS zagłosowałoby 37 proc. badanych.
Spada poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego, w listopadzie na PiS zagłosowałoby 37 proc. badanych. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Według najnowszego sondażu przygotowanego przez IBRIS dla "Rzeczpospolitej" spada poparcie dla dwóch największych partii, PiS i Platformy. O tym, jak bardzo zaostrza się walka, świadczy inny wynik. Już ponad 63 procent badanych deklaruje chęć zagłosowania w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Gdy kiedyś historycy będą wymieniać najważniejsze dokonania rządów "dobrej zmiany", być może jednym z nich będzie rozbudzenie świadomości obywatelskiej Polaków. W ciągu dwóch lat od ostatnich wyborów, w których uczestniczyło niecałe 51 procent uprawnionych do głosowania, przez miasta i miasteczka przemaszerowały tysiące wściekłych obywateli dopominających się o szacunek dla konstytucji i praw obywatelskich. Wygląda na to, że Jarosławowi Kaczyńskiemu i jego ekipie udało się obudzić Polaków. Już 63,5 procent badanych deklaruje, że wybiera się zagłosować.

Która partia cieszy się największym zaufaniem? Od miesięcy niezmiennie przewodzi Prawo i Sprawiedliwość, na które w listopadzie oddałoby głos 37 proc. badanych. To spadek o 3 punkty procentowe. Mniej głosów dostaliby też politycy Platformy Obywatelskiej, tylko co piąty Polak deklaruje chęć zagłosowania na formację Grzegorza Schetyny. Na trzecim miejscu jest Kukiz’15 z 9 proc. poparcia, czyli tyle, ile w ostatnim sondażu miała Nowoczesna. Tym razem partia Ryszarda Petru przyciągnęłaby zaledwie 7 proc. badanych. Do Sejmu weszłyby jeszcze PSL i SLD (po 6 proc), tuż pod progiem wyborczym ląduje Partia Razem z 4 proc. poparcia.

Kilka dni temu z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public na zlecenie TVP Info wynikało, że partia rządząca mogłaby liczyć na 40-proc. poparcie. Drugie miejsce zajęła Platforma Obywatelska, która uzyskała... dwukrotnie gorszy wynik.

źródło: rp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...