Smutny dowód na demolkę Trybunału Konstytucyjnego. Statystyki pokazują, co zrobiła Julia Przyłębska

Trybunał Konstytucyjny nie działa pod rządami Julii Przyłębskiej
Trybunał Konstytucyjny nie działa pod rządami Julii Przyłębskiej Fot. Kuba Atys / AG
W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku drastycznie spadła liczba spraw kierowanych do Trybunału Konstytucyjnego. Jest ich dwukrotnie mniej niż w 2015 roku – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Wielu komentatorów ostrzegało, że przejęcie TK przez PiS (dziś Trybunałem kierują sprzyjający tej partii Julia Przyłębska i Mariusz Muszyński) będzie oznaczało radykalną zmianę podejścia do tej instytucji. I rzeczywiście. Statystyki potwierdzają, iż zaufanie do TK drastycznie zmalało. Chodzi zarówno o sądy, które kierują do Trybunału pytania prawne, jak i o obywateli, którzy składają skargi konstytucyjne.

Jak pisze "DGP", w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku sądy pytały TK tylko 18 razy. Dwa lata temu takich pytań było 135. Jeśli chodzi o skargi konstytucyjne, wpłynęło ich dotychczas 188 w porównaniu do 408 w 2015 roku.

– Te dane pokazują jak na dłoni, że autorytet TK został zniszczony. Przestał on być postrzegany jako zdolny do orzekania o prawach i wolnościach obywatelskich i nie jest już traktowany jako ważne ogniwo w łańcuchu instytucji mających stać na straży praworządności – mówi cytowany przez gazetę dr Ryszard Balicki, konstytucjonalista.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"
Trwa ładowanie komentarzy...