Waszczykowski ostro o nowym projekcie PiS. "Nie trzeba być prawnikiem, by widzieć, że to rozwiązanie niekonstytucyjne"

Szef MSZ Witold Waszczykowski ostro krytykuje nową ustawę o służbie zagranicznej zaprojektowaną w PiS. Miałaby ona ustanowić Radę Służby Zagranicznej, które ograniczy jego kompetencje.
Szef MSZ Witold Waszczykowski ostro krytykuje nową ustawę o służbie zagranicznej zaprojektowaną w PiS. Miałaby ona ustanowić Radę Służby Zagranicznej, które ograniczy jego kompetencje. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
W walce o utrzymanie wpływów minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zaczyna coraz ostrzej odgryzać się Prawu i Sprawiedliwości. W czwartek szef polskiej dyplomacji udzielił ostrego wywiadu portalowi braci Karnowskich, w którym zarzucił swoim partyjnym kolegom, że planując stworzenie Rady Służby Zagranicznej działają wbrew konstytucji.

Czym ma być Rada Służby Zagranicznej? Ze stworzonego w Prawie i Sprawiedliwości projektu nowej ustawy o służbie zagranicznej można wywnioskować, iż będzie to ciało ustrojowo umiejscowione gdzieś pomiędzy Sejmem, Radą Ministrów i Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Choć w przypadku tej ostatniej instytucji trafniejsze jest chyba stwierdzenie, iż MSZ w pewien sposób będzie RSZ podlegał.

W czwartek w wywiadzie udzielonym portalowi wPolityce.pl Witold Waszczykowski oburza się więc, że PiS "wprowadza nadzór poselski nad Ministerstwem Spraw Zagranicznych". – Czy nadzór jakiegoś ciała poselskiego bezpośrednio nad fragmentem rządu. W konstytucji takiego rozwiązania nie ma – stanowczo podkreśla szef polskiej dyplomacji.

Na tym jego krytyka nowego projektu wymyślonego przy Nowogrodzkiej się nie kończy. – To jakieś kuriozum. Nie wiem, kto to wymyślił i czemu ma to służyć. Wystarczy poczekać chwilę i ktoś to zaskarży. Nie trzeba być prawnikiem, by widzieć, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne – alarmuje Waszczykowski.


źródło: wPolityce.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...