Protestowali przeciwko rasistowskim hasłom na marszu niepodległości. Policja oskarżyła ich o faszyzm

Baner Obywateli RP "Warszawa zhańbiona", który zawiera poza tym hasłem dwa zdjęcia: pochodu faszystów z 1933 i ONR-owców sprzed kilku lat.
Baner Obywateli RP "Warszawa zhańbiona", który zawiera poza tym hasłem dwa zdjęcia: pochodu faszystów z 1933 i ONR-owców sprzed kilku lat. YouTube/Czarny Kwadrat
Obywatele RP alarmowali, że uczestnicy Marszu Niepodległości złamali prawo. Wskazywali między innymi na mowę nienawiści, użycie rac, obrażanie i pobicie grupy kobiet. Okazało się jednak, że jeśli ktoś jest na bakier z prawem, to... właśnie oni. Tak przynajmniej wynika z protokołu zatrzymania ich baneru przez policję.

Obywatele RP opublikowali na Twitterze screen policyjnego protokołu zatrzymania baneru z napisem "Warszawa zhańbiona". Baner zawierał też dwa zdjęcia: pierwsze z pochodu faszystów z 1933 roku, drugie ze zdjęciem ONR-owców sprzed kilku lat, którzy wykonują faszystowskie pozdrowienie. Internauci byli bezlitośni wobec uzasadnienia policji, które widnieje na protokole zatrzymania. "To już nie są Policjanci to są Kulsony" – skomentował jeden z nich.
O całym zdarzeniu opowiedziała w rozmowie z portalem Oko.press Kinga Kamińska z Obywateli RP. Kobiety, w tym osiem Obywatelek RP i pięć z Warszawskiego Strajku Kobiet, blokowały Marsz Niepodległości. – Wyrwali nam baner, podarli na strzępy. Starsza pani- pewnie w moim wieku, kończę 70 lat - na mnie napluła. Doskakiwali młodzieńcy, szarpali, deptali, czasem któryś kopnął. Podtykali nam biało-czerwone flagi pod nos. Wynosili nas byle jak, upuścili Kasię Szumniak, uderzyła głową o asfalt – mówiła Kamińska oko.press. Do jednej z zatrzymanych kobiet policjant miał zwrócić się słowami "siadaj k***o". Policja nie potwierdza tej wersji zdarzenia.
– Ci, którzy jawnie propagują faszyzm, szli ulicami Warszawy, a nas, za protestowanie przeciwko temu zatrzymano. Dwie osoby mają zarzut propagowania faszyzmu za transparent "Warszawa zhańbiona" ze zdjęciem z procesu w Norymberdze oraz zdjęcie ONR-owców sprzed kilku lat, którzy wykonują gest "sieg heil" – powiedział Wirtualnej Polsce Paweł Kasprzak ze Stowarzyszenia Obywateli RP. To już kolejna blokada w wykonaniu Obywateli RP. Wcześniej członkowie stowarzyszenia pojawili się z banerem "Warszawa zhańbiona" podczas rocznicy Powstania Warszawskiego.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...