Na Golec uOrkiestra spadła fala hejtu. Muzycy zareagowali słusznie czy przesadzili?

Dział prawny Golec uOrkiestra poprosił o niezwłoczne usunięcie treści na kanale na YouTube, gdzie znalazła się wulgarna przeróbka hitu grupy "Sciernisco".
Dział prawny Golec uOrkiestra poprosił o niezwłoczne usunięcie treści na kanale na YouTube, gdzie znalazła się wulgarna przeróbka hitu grupy "Sciernisco". Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
W mediach społecznościowych trwa gorąca dyskusja na temat i z udziałem popularnego Golec uOrkiestra. Powodem jest, przyznajmy, niskich lotów satyra z ich największego hitu, "Ściernisco" i inne podobne treści które są publikowane na jednym z kanałów na YouTube.

Co jest powodem afery? Internauta wrzucił na YouTube wulgarną przeróbkę "Ściernisca", tytułując ją "Bracia Pi***olec Ściernisko”. Na tym samym kanale prezentowane są też inne treści, takie jak rozmowy z muzykami, zatytułowane w podobny sposób co przeróbka ich hitu. Spotkało się to z reakcją działu prawnego grupy Golec uOrkiestra.

W serwisie YouTube została zamieszczona prośba o niezwłoczne usunięcie treści, które są chronione prawami autorskimi zespołu Golec uOrkiestra. Dział prawny informuje, że nie podjęcie czynności będzie skutkować skasowaniem w całości kanału.
Spowodowało to żywą reakcję internautów. Jedni popierają stanowisko muzyków, twierdząc, że treści na kanale są obraźliwe, drudzy jednak piszą, bardzo często wulgarnie, że będą na złość muzykom udostępniać przeróbkę. "Wszyscy pobierajcie i wstawiajcie na swoje kanały" - to jedne z nielicznych słów, które wypada zacytować. A oto feralna "przeróbka":


W podobnym tonie wypowiada się internauta, który udostępnił screen z dyskusji w serwisie Wykop. "Moim zdaniem nie potrzebnie go straszą, bo takie postępowanie zawsze prowadzi do odwrotnych konsekwencji i tylko sprowadzą na sievie falę hejtu za brak dystansu” - wyraził swoją opinię wykopowicz. Komentujący twierdzą, że Golcowie mają do tego pełne prawo i robią słusznie, bo najpierw grzecznie proszą. A gdy to nie przyniesie skutku, to ewentualnie przejdą do mocniejszych kroków. Inni internauci piszą o charakterystycznej polskiej nienawiści do tych, którzy odnieśli sukces.


Poprosiliśmy o komentarz grupę Golec uOrkiestra. Gdy tylko go uzyskamy (menedżer grupy Katarzyna Czajkowska-Golec nie była zaznajomiona z tematem), tekst zostanie zaktualizowany o wypowiedź.

GolecuOrkiestra to legendarna polska grupa muzyczna, która istnieje niemal 20 lat. Wylansowała takie hity jak "Ściernisco", "Crazy Is My Life", "Słodycze" czy "Leć muzyczko", który stał się hymnem kilku polskich szkół i wiele innych. Zespół umiejętnie wplata do swojej muzyki motywy góralskie.
Trwa ładowanie komentarzy...