Dla KE temat uchodźców nie jest zamknięty. Chcą surowo ukarać Polskę za zamkniecie granic przed potrzebującymi

Komisja Europejska złoży pozew przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców.
Komisja Europejska złoży pozew przeciwko Polsce za odmowę przyjęcia uchodźców. Fot. Shutterstock.com
Jak donosi Polskie Radio, Komisja Europejska pozwie Polskę za odmowę przyjęcia uchodźców. Decyzja ta ma zostać zatwierdzona oficjalnie w czwartek. Uzgodnili ją już jednak szefowie gabinetów komisarzy.

Unia Europejska domagała się wypełnienia decyzji z jesieni 2015 r., kiedy większość krajów unijnych zgodziła się na obowiązkową relokację uchodźców, którym udało się przedostać do Europy i przebywali w obozach w Grecjach i we Włoszech. Wydawało się jednak, że Unia nie zdecyduje się na pozew, bo unijny program relokacji wygasł we wrześniu.

Unia uznała jednak, że wszystkie kraje powinny przestrzegać obowiązującego prawa. Polska argumentowała odmowę przyjęcia uchodźców względami bezpieczeństwa. Polski rząd powoływał się na prawo każdego państwa do kształtowania własnej polityki imigracyjnej.

Na ten krok Komisji Europejskiej zanosiło się od dawna. Komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopoulos mówił kilka razy o tym, że Komisja jest zdecydowana złożyć pozew do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

źródło: Polskie Radio
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...