To nie był zamach. Opolska prokuratura właśnie umorzyła śledztwo w sprawie pęknięcia opony w limuzynie prezydenta Dudy

Prokuratura Okręgowa w Opolu umorzyła śledztwo w sprawie pęknięcia opony w limuzynie prezydenta Andrzeja Dudy.
Prokuratura Okręgowa w Opolu umorzyła śledztwo w sprawie pęknięcia opony w limuzynie prezydenta Andrzeja Dudy. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Kto obawiał się, że zdarzenie drogowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z 4 marca 2016 roku było próbą zamachu, ten może odetchnąć z ulgą. W czwartkowe popołudnie podlegający Zbigniewowi Ziobrze śledczy poinformowali, iż pęknięcie opony w limuzynie, którą po autostradzie A4 podróżowała głowa państwa, miało charakter losowy. Umorzono więc wielomiesięczne śledztwo, na potrzeby którego zamówiono liczne ekspertyzy i przesłuchano prawie 100 świadków.

"Prokurator prowadził śledztwo badając, czy zdarzenie stanowiło przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, jak również czy było wynikiem zaniedbań obowiązków osób odpowiedzialnych za stan techniczny pojazdu, którym poruszał się Prezydent. Weryfikowano również, czy nie doszło do zaniedbań ze strony funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (...). W wyniku śledztwa ustalono, iż do zdarzenia doszło wskutek przedziurawienia opony tylnego, prawego koła w pojeździe służbowym BOR, co doprowadziło do utraty przez pojazd stateczności kierunkowej – i jako takie miało one charakter losowy" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Prokuraturę Okręgową w Opolu.

Śledczy badający wydarzenia z 4 marca 2016 roku poinformowali również, iż wykluczono, by kierowca Andrzeja Dudy mógł lepiej poradzić sobie w sytuacji, gdy wybuchła opona. Zdaniem opolskiej prokuratury, wszystko działo się zbyt szybko i prowadzący nie miał szans na "skuteczne działania obronne". Wykluczono także, by przyczyną zdarzenia na A4 był zły stan techniczny pojazdu, którym przewożono głowę państwa. W efekcie prokuratorom nie pozostało nic innej, jak umorzenie śledztwa.

źródło: prokuratura.opole.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...