"Nie liczcie na to, że PiS szybko zniknie". Niemiecki tygodnik wyjaśnia Zachodowi fenomen wysokiego poparcia dla PiS

Niemiecki tygodnik "Die Zeit" przedstawia analizę tego, skąd bierze się wysokie poparcie dla PiS w Polsce.
Niemiecki tygodnik "Die Zeit" przedstawia analizę tego, skąd bierze się wysokie poparcie dla PiS w Polsce. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Dla opinii publicznej na Zachodzie zwykle niepojęte jest to, że choć Prawo i Sprawiedliwość seryjnie rozpętuje afery i podejmuje wyjątkowo kontrowersyjne decyzje, cieszy się wręcz rekordowym poparciem Polaków. Skąd bierze się ten fenomen ludziom z Zachodu postanowili wytłumaczyć publicyści niemieckiego tygodnika "Die Zeit". "Krytycy polskiego rządu nie powinni liczyć na to, że PiS tak szybko zniknie" – oceniają Irene Hahn-Fuhr i Gert Röhrborn.

Autorzy tekstu wyjaśniającego siłę Prawa i Sprawiedliwości to na co dzień pracują w warszawskim biurze Fundacji im. Heinricha Bölla, która związana jest z niemieckimi Zielonymi. Irene Hahn-Fuhr jest dyrektorką tej placówki, a Gert Röhrborn odpowiada za Program Demokracja i Prawa Człowieka. Świetnie znają więc niuanse polskiej polityki. I teraz jasno tłumaczą je zachodniej opinii publicznej.

Właściwie świetnym wyjaśnieniem sytuacji w Polsce jest już sam tytuł teksu opublikowanego przez "Die Zeit", który brzmi "Oni coś robią!". Hahn-Fuhr i Röhrborn opisują, że część polskiego społeczeństwa jest przekonana, iż PiS pomaga im w sposób, który poprzednicy uznawali za niemożliwy. I wyliczają czarujące Polaków programy socjalne takie, jak Rodzina 500+, Mieszkanie+ i obniżenie wieku emerytalnego. Niemcy oceniają, że kluczem do sukcesu Jarosława Kaczyńskiego i spółki jest to, iż sprawiają oni wrażenie rządzących, którzy dzielą się z obywatelami majątkiem publicznym.

Dalej publicyści "Die Zeit" zwracają uwagę na to, że siłą partii rządzącej są błędy opozycji. Takie, jak obciążająca konkurencję PiS afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Zdaniem autorów tekstu, tego typu sprawy i deklaracje rządzących na temat walki z układami pozwalają przekonać wielu Polaków nawet do najbardziej kontrowersyjnych zmian w wymiarze sprawiedliwości.


Irene Hahn-Fuhr i Gert Röhrborn odnotowują również, iż na korzyść PiS bardzo mocno działa fakt, że wciąż nie nadeszła gospodarcza katastrofa, którą wielu ekonomistów i polityków wróżyło, gdy nastała "dobra zmiana" i zaczęto rozdawać publiczne pieniądze. Ich analiza kończy się więc konkluzją, iż nie ma co liczyć na to, że PiS samo szybko zniknie ze sceny politycznej.

"Kto ideologicznej przebudowie państwa przez narodowych konserwatystów chce przeciwstawić progresywną alternatywę, ten musi pokazać, że społeczny dobrobyt i otwarte, praworządne społeczeństwo mogą ze sobą współistnieć" – podsumowują Niemcy.

źródło: "Die Zeit"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...