Mateusz Morawiecki na pewno nie robi tego dla pieniędzy. Jako premier zarobi śmiesznie mało w porównaniu do tego co ma

Mateusz Morawiecki w Davos, gdzie spotyka się nie tylko z politykami i przedsiębiorcami.
Mateusz Morawiecki w Davos, gdzie spotyka się nie tylko z politykami i przedsiębiorcami. Fot. twitter.com/MR_GOV_PL
Informacja o wymianie premiera zelektryzowała media i opinię publiczną. Co prawda, Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcyjny serial ciągnie już od kilku tygodni, jednak oficjalna informacja zrobiła swoje. Kim tak naprawdę jest nowy premier Mateusz Morawiecki i skąd wziął się w polityce?

Nie jest tajemnicą, że Mateusz Morawiecki nie posiada praktycznie żadnego politycznego zaplecza. Tak naprawdę, w polityce pojawił się dwa lata temu, kiedy to Beata Szydło powołała go na wicepremiera i ministra rozwoju. Skąd tak naprawdę wziął się Mateusz Morawiecki i jak w ciągu tak krótkiego czasu został szefem polskiego rządu?

Jego styczność z poważną polityką rozpoczęła się w marcu 2010 roku, kiedy to Morawiecki wszedł w skład Rady Gospodarczej, która doradzała premierowi Donaldowi Tuskowi. Rada była organem pomocniczym "w sprawach dotyczących bieżących zagadnień rozwoju społecznego i gospodarczego kraju". Instytucji przewodniczył wtedy Jan Krzysztof Bielecki, były premier i były prezes Banku Pekao. Powodem, dla którego Morawiecki dołączył do Rady, było jego ówcześnie zajmowane stanowisko.

Mateusz Morawiecki w latach 2007-2015 był prezesem zarządu Banku Zachodniego WBK. Z intratnej funkcji zrezygnował tylko po to, aby objąć stanowisko w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika z tegorocznego oświadczenia majątkowego nowego premiera, ma on blisko 3 mln zł oszczędności w gotówce, kolejne 4,3 mln zł w akcjach swojego byłego pracodawcy. Do tego kilka nieruchomości i wyceniane na ponad 75 tys. zł meble.
Na tle tego jego zarobki jako członka rządu wydają się śmiesznie małe. Premier ma zagwarantowaną pensję w wysokości 15 tys. zł oraz dodatek stażowy. Na rękę wychodzi o. 11-12 tys. zł. U Beaty Szydło dodatkowo dochodziło jej jeszcze wynagrodzenia za bycie posłanką. Morawiecki posłem nie jest, więc dodatkowego wynagrodzenia nie dostaje.


Prywatnie, nowy polski premier ma 49 lat, jest żonaty z Iwoną i ma czwórkę dzieci - starsza dwójka studiuje, młodsze chodzi do przedszkola.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]"Partie nie sprawdzają się w samorządzie". [/b]Bezpartyjny Sławomir Antonik mówi o swojej wizji Warszawy
WYWIAD

"Partie nie sprawdzają się w samorządzie". Bezpartyjny Sławomir Antonik mówi o swojej wizji Warszawy

"Kogo tego dnia wypier***ą ze szkoły, Adriana czy ciebie?". [b]Smarzowski ostro o PiS[/b]

"Kogo tego dnia wypier***ą ze szkoły, Adriana czy ciebie?". Smarzowski ostro o PiS

REDAKCJA NATEMATREDAKCJA NATEMAT

Już w niedzielę wybory - najważniejsze wydarzenie polityczne od trzech lat i najważniejsze wybory samorządowe w naszym życiu. Ich wynik będzie miał wielki wpływ na to, co stanie się za rok, gdy stawką będą demokracja, państwo prawa i członkostwo Polski w UE.