Medialna ofensywa premiera trwa. Szef rządu w piątek spotkał się kolejno z ministrem edukacji i ministrem obrony narodowej, podsumowując przy okazji 100 dni rządu. Donald Tusk powiedział, że rząd nie planuje zmian w Karcie Nauczyciela, ale ma informacje, że będą takie inicjatywy ze strony samorządów.
Zdaniem premiera można spodziewać się gorącej dyskusji na temat przyszłości Karty Nauczyciela. Zabrzmiało to trochę jak zapowiedź jej likwidacji. Wydaje się jednak, że na chwilę obecną to mało realny scenariusz.
Donald Tusk po kilku miesiącach plotek potwierdził, że MON odstąpi od dokończenia budowy korwety Gawron. Do końca roku nastąpi także redukcja liczby kapelanów wojskowych.
Premier pytany przez dziennikarza TVN o reformę emerytur powiedział, że jest w ciągłym dialogu z Waldemarem Pawlakiem. Według niego, w mediach wygląda to gorzej, ale jest pewien, że nie będzie musiał wybierać: emerytury albo koalicja.
Będzie kompromis w sprawie emerytur?
W poniedziałek odbędzie się spotkanie prezydiów PO i PSL. W ocenie Donalda Tuska możliwe, że zapadnie zgoda co do ostatecznego kształtu projektu reformy emerytur.
Z wypowiedzi premiera wynika, że może dojść do jakiegoś kompromisu. To chyba najlepsze wyjście, zarówno dla PO, jak i dla PSL.
Przegłosowanie ustawy emerytalnej dzięki pomocy Ruchu Palikota przy sprzeciwie ludowców mogłoby oznaczać koniec koalicji. Kompromis pozwoli obu partiom wyjść z twarzą. Mówi się, że wiek emerytalny dla mężczyzn zostanie podniesiony do 67 roku życia, a dla kobiet do 62.
Pan premier osiągnie oszczędności w wojsku, zmniejszając liczbę kapelanów. Poziom absurdu w kraju, rządzonym przez PO, przeskoczył Monty Pythona i nadal rośnie.