Ty też często używasz "rzeczownika XD"? PWN właśnie uznał go "Młodzieżowym słowem roku 2017"

PWN wybrał "rzeczownik XD" "Młodzieżowym słowem roku 2017".
PWN wybrał "rzeczownik XD" "Młodzieżowym słowem roku 2017". Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
"Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech" – w ten sposób Wydawnictwo Naukowe PWN opisuje zwycięzcę plebiscytu "Młodzieżowe słowo roku 2017".


Jak informuje PWN, w plebiscycie tym oddano ponad 5000 głosów i "rzeczownik XD" wcale nie był najczęściej wymieniany. Młodzieżowym słowem roku 2017 "XD" został okrzyknięty tylko dlatego, iż zwycięzcą plebiscytu nie może być zeszłoroczny laureat, a kolejny raz najwięcej głosów zdobyło słowo "sztos". "XD" nie zajęło też drugiego miejsca, które tak naprawdę należało do "dwudzionka", czyli synonimu weekendu. W PWN uznano je jednak za "słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima".
PWN
o "Młodzieżowym słowie roku 2017"

XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary)...

PWN zdradza też, jak brzmiały inne najczęściej wymieniane propozycje "Młodzieżowego słowa roku 2017". Były to m.in. rodzina wyrazów z rdzeniem "ogar" ("ogarnąć", "ogarniać", "ogar" i "nieogar"), oraz skrótowiec skrótowiec RIGCZ ("rozum i godność człowieka"). PWN wyróżnił też najciekawsze propozycje. Za takie uznano opisujące uzależnienie od smartfona pojęcie "smartwica" (lub "smartfica") i czasownik "odjaniepawlić" (lub "odjaniepawlać").

źródło: PWN
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...