Już 200 tys. osób korzysta z tej usługi. Dlaczego warto podłączyć światłowód?

Światłowód wygrywa prędkością, ale ma jeszcze jedną , mniej oczywistą zaletę
Światłowód wygrywa prędkością, ale ma jeszcze jedną , mniej oczywistą zaletę Fot. 123rf.com / wklzzz
Ma zaledwie średnicę włosa, ale dane przesyła w sposób najszybszy ze wszystkich dostępnych dzisiaj transmisji. Orange podłączył niedawno światłowód 200-tysięcznemu klientowi. Co sprawia że światłowód jest coraz chętniej wybierany?

Oczywisty argument brzmi: dzięki niemu możemy mieć w domu najszybszy dostępny na rynku internet. Światłowód to najbardziej niezawodny i stabilny sposób dostarczania internetu. Umożliwia błyskawiczne ściąganie filmów, grę on line, czy prowadzenie video-rozmów w jakości nieporównywalnie lepszej niż pozwalają na to łącza standardowe. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z mniej oczywistych zalet tego rozwiązania, które można określić jako "estetyczne".

Przed montażem - policzcie zalety
Z innymi formami przesyłu danych światłowód wygrywa już na etapie kalkulowania prędkości. W swojej najwyższej opcji internet światłowodowy od Orange rozwija prędkość 600 Mb/s - w przypadku pobierania danych oraz 60 Mb/s kiedy mówimy o ich przesyłaniu. Inne dostępne prędkości to 300 Mb/s oraz 100 Mb/s (i odpowiednio - 30 i 10 Mb/s przesyłu).

Pytanie, czy posiadanie internetu rozwijającego prędkość 600 MB/s rzeczywiście jest przeciętnemu użytkownikowi potrzebne? Jeśli jesteśmy użytkownikiem, który ceni sobie czas i komfort, a przy okazji zdarza mu się czasem zagrać w internetową grę, to odpowiedź brzmi: tak. Jeśli w domu i użytkowników o podobnych preferencjach mamy kilku - odpowiedź powinna brzmieć: po stokroć tak.


Instalacja gier za pomocą popularnych serwisów gamingowych wymaga ściągania wielu gigabajtów danych. Przy internecie o prędkości 600 Mb/s czas, jaki dzieli nas od dokonania wyboru pod tytułem: wyścigi czy strategia, do "odpalenia " samej gry skraca się do kilkunastu minut. W przypadku niższych prędkości będziemy czekać kilka razy dłużej. I o ile w przypadku samej instalacji nie jest to aż tak irytujące, to kiedy "odpalamy" grę po raz kolejny, a na ekranie pojawia się informacja o niezbędnych aktualizacjach mogących potrwać nawet kilkadziesiąt minut, cierpliwość gracza wystawiana jest na sporą próbę.

Zalety prędkości "światłowodowych" dostrzegą również ci, którzy dzielą mieszkanie z graczami - nawet jeśli sami od wirtualnych samochodowych pościgów wolą serialowe maratony. Serwisy streamingowe, takie jak dostępny w ofercie Orange Netflix, również pochłaniają sporą część przesyłu. Aby wiec niezakłócone niespodziewanym przerwami granie i oglądanie mogło przebiegać równocześnie, niezbędne jest szybkie i stabilne łącze.

Warto dodać, że internet światłowodowy w Orange umożliwia odbiór telewizji i oglądanie filmów w jakości 4K, czyli najwyższym możliwym obecnie standardzie. Aby sprawdzić, jak w tak wysokiej rozdzielczości zaprezentuje się kolejny sezon waszego ulubionego serialu, kliknijcie tu i sprawdźcie możliwość instalacji światłowodu w waszym mieszkaniu.

Montaż światłowodu krok po kroku
Nad tym, jak przebiega montaż światłowodu raczej nie zastanawiamy się wcześniej niż w momencie, kiedy do naszych drzwi zaczynają pukać monterzy. Wtedy jednak może się okazać, że nawet ci, dla których najwyższym stopniem wtajemniczenia w internetową technikę jest zresetowanie routera, na widok włókna OSF stanowiącego rdzeń światłowodu wykażą przynajmniej lekkie zainteresowanie.

Cieniutkie niczym włos włókienko wydaje się bowiem właściwie przezroczyste. I mimo, że monterzy muszą przeciągnąć go przez całe mieszkanie, przyklejony na styku ściany i sufitu “kabelek” staje się praktycznie niewidoczny. Spora różnica w porównaniu ze zwojami standardowych kabli internetowych, które trzeba dyskretnie, ale zwykle jednak na własną rękę, chować pod meblami.

Na filmiku dostępnym na blogu Orange możecie prześledzić, jak przebiega wzorcowa instalacja i zobaczyć jak wygląda światłowód.
Mimo że mało widoczne, kable światłowodowe, które Orange wykorzystał w Polsce do tej pory łączną długość mają imponującą - 36 tys. kilometrów wystarczyłoby do opasania kuli ziemskiej na wysokości równika. Za kilka lat światłowodowym kablem będzie można natomiast opleść Ziemię prawdopodobnie jeszcze raz. Zgodnie z wytycznymi planu strategicznego Orange One, sieć światłowodowa ma być systematycznie rozbudowywana do 2020 roku tak, aby możliwość podłączenia się do niej miało co najmniej 5 milionów gospodarstw domowych i firm. Dzisiaj światłowód Orange dociera niemal do połowy z nich - dokładnie do 2,3 mln.

Artykuł powstał we współpracy z Orange.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...