W Katowicach nie chcą zmiany nazwy placu na imienia Lecha i Marii Kaczyńskich. Decyzja wojewody oburzyła Ślązaków

Ślązacy bronią plac "swojaka". Pytają co Lech i Maria Kaczyńscy zrobili dla Katowic?
Ślązacy bronią plac "swojaka". Pytają co Lech i Maria Kaczyńscy zrobili dla Katowic? Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Warszawa obraziła Katowice. Tak dużego tłumu oburzonych Ślązaków stolica Śląska dawno nie widziała. Poruszeni pomysłem wojewody śląskiego przyszli w sobotę na plac Szewczyka. Ślązacy nie chcą zmiany nazwy tego placu, bo Szewczyk był jednym z nich. Na placu, oprócz biało-czerwonych, powiewały flagi Śląska.


Plac przed katowickim dworcem nosi imię Wilhelma Szewczyka. Zastąpić go mają nowi patroni – para prezydencka, tragicznie zmarła w katastrofie smoleńskiej. W sobotnie południe na placu pojawiło się kilkaset osób. Byli też działacze Ruchu Autonomii Śląska.

– Wolność, prawo do określania swojej tożsamości to podstawowe prawo każdego człowieka i społeczności i to prawo próbuje się nam odebrać. To myślenie totalitarne - chyba zbyt wcześnie uznaliśmy ten okres za miniony. Panie wojewodo, ręce precz od Szewczyka – apelował Aleksander Uszok, działacz RAŚ i katowicki radny.

Byłam dziś na pl. SZEWCZYKA. Szanuję pamięć o parze prezydenckiej, nie podoba mi się jednak, że nikt nie pyta o zdanie...

Opublikowany przez Renata Szpitalny na 16 grudnia 2017
Wilhelm Szewczyk jest ważną osobą dla Ślązaków. Był autorem wielu publikacji, książek, ale też działaczem na rzecz lokalnej kultury. – Nie chcemy kolonizatorskich nazw ulic. Nazwy są ważne. Znowu kolonizatorski urzędnik zmienia nazwy. Nie chcemy Kaczyńskich, nie chcemy gwałcenia Katowic – podkreślił prof. Zbigniew Kadłubek, który uczestniczył w proteście.

Ponad tysiąc osób podpisało się pod petycją, która będzie skierowana do przedstawiciela rządu na Śląsku. Petycję można podpisać w internecie.

Plac Szewczyka NIE Kaczyńskich‼️ Wojewodo, słuchaj Katowiczan! Nie zmieniaj nam nazwy placu nie pytając nas o zdanie!;Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski;

Opublikowany przez Łukasz Borkowski na 16 grudnia 2017
Źródło: Silesion.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...