Andrzej Duda: Zdecydowałem się podpisać ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent Andrzej Duda komentuje uruchomienie artykułu 7. przeciwko Polsce.
Prezydent Andrzej Duda komentuje uruchomienie artykułu 7. przeciwko Polsce. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Prezydent Andrzej Duda poinformował dziś na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, że zdecydował sie podpisać nowe ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Trudno nie odnieść wrażenia, że PiS idzie na wojnę z Komisją Europejską po tym, jak uruchomiła ona mechanizm z art. 7 TUE wobec Polski.

– Podjąłem decyzję w kwestii ustaw o KRS i SN. To były prezydenckie projekty, złożyłem je do laski marszałkowskiej po tym, jak w lipcu zawetowałem ustawy sądowne przygotowane przez parlament – oznajmił dziś prezydent na konferencji prasowej. Kolejnych kilka minut poświęcił na wyjaśnienie, na czym polegają różnice w ustawach, które trafiły do niego na biurko i tych, które wetował w lipcu.

– Z niesmakiem słucham wszystkich gromkich głosów, jaki to straszliwy system zostaje wprowadzony, który będzie powodował upolitycznienie sądów. Proszę sprawdzić, w ilu krajach to działa. W USA to prezydent powołuje prezesa Sądu Najwyższego! W nowej ustawie zostało zapewnione, że nie jedno ugrupowanie będzie miało możliwość wskazania swoich przedstawicieli w składzie sędziów KRS tylko inne. Uważam, że niezwykle demokratyczne rozwiązania zostają wprowadzone. W moim przekonaniu następuje pogłębienie zasad demokratycznych – przekonywał prezydent.

W kolejnych zdaniach Andrzej Duda skarżył się, że ustawy są bezpodstawnie atakowane ze wszystkich stron. – Uważam, ze wprowadzamy w Polsce bardzo dobre rozwiązania. Wierzę, że ludzie w Polsce odzyskają wiarę w sprawiedliwość sądów. To nie jest tak, że sądy i sędziowie są same dla siebie, są dla obywateli – mówił podczas konferencji.
Trwa ładowanie komentarzy...