Przejazd autostradą A2 droższy i co jeszcze? Oto "drobniejsze" zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2018

Przejazd odcinkiem autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl-Konin jest droższy od 2018 roku.
Przejazd odcinkiem autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl-Konin jest droższy od 2018 roku. Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta
Od paru dni głośno jest o zmianach, które obowiązują od 2 stycznia tego roku w różnych sferach życia. Mówi się głównie o tych dużych i ważnych, jak wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej czy zmiany zasad meldunkowych. Ale w tym gąszczu są też różnie zmiany "drobniejsze", choć istotne. Na przykład w stolicy nie można już kupić biletu komunikacji miejskiej u prowadzącego pojazd. Żaden motorniczy nas już tu nie poratuje.

Daleko nam do Czech, które zarządziły, że od 1 stycznia supermarkety muszą nieodpłatnie przekazywać artykuły spożywcze, które się nie sprzedały na cele charytatywne, czy do Litwy, która ograniczyła godziny sprzedaży alkoholu, ale jest kilka ważnych, ciekawych, na pewno godnych uwagi zmian, o których warto wiedzieć. Podobnie jak te kluczowe, również weszły w życie wraz z Nowym Rokiem 2018.

Zobaczcie co nas czeka. Oprócz tego, że od 1 stycznie nie ma dofinansowania na nianię, ze sklepów znikają bezpłatne torebki foliowe, pojawia się możliwość zameldowania przez internet... A także pomijając tak ważne sprawy jak losowy dobór sędziów do spraw, które prowadzą, czy pojawienie się rejestru gwałcicieli i pedofilów w internecie.

1. Autostrada A2 - droższy przejazd

Zmiana może nie jest drastyczna, ale przejazdy tą autostradą i tak do najtańszych nie należą, więc każda podwyżka może być zaskoczeniem. Chodzi o odcinek Nowy Tomyśl-Konin, a właściwie każdy z trzech 50-kilometrowych przejazdów, z których każdy do tej pory kosztował 19 zł. Teraz za przejazd każdego odcinka zapłacimy 20 zł, czyli w sumie 60 zł. O 3 zł więcej. Pozostałe odcinki pozostają bez zmian. "Utrzymanie autostrady, remonty a także spłata kredytów" – tak tłumaczy podwyżkę zarządca.

2. Odholowanie auta – też drożej

"Od 1 stycznia rosną ceny za usunięcie pojazdu z drogi. Lepiej więc uważać, gdzie parkujemy samochód" – ostrzega "Rzeczpospolita". Za pojazd o masie całkowitej do 3,5 tony trzeba będzie zapłacić o 10 zł więcej niż w ubiegłym roku – 486 zł. Wzrośnie również koszt dobowego przechowania auta – z 39 do 40 zł. Tu znajdziecie więcej szczegółów:

3. Łatwiej na Białoruś

Kto nie był, wreszcie ma szansę skorzystać. Od 1 stycznia Polacy mogą wjechać bez wiz – na czas do 10 dni – do Brześcia i Grodna, a także w okolice białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego. To co prawda dekret Aleksandra Łukaszenki, a nie polskich władz, ale ułatwienie jest. "Białoruska Agencja Informacyjna Biełta poinformowała, że gości z Polski na dworcu kolejowym osobiście powitał zastępca mera miasta, który wręczył turystom kolorowy atlas o Brześciu" – podało TVP Info.

4. Autobusy, tramwaje....

W wielu miastach zaszły zmiany. W Warszawie zlikwidowano możliwość zakupu biletu komunikacji miejskiej u kierowców autobusów i motorniczych tramwajów. "Chcemy przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo odejść od tej sprzedaży. W tej chwili mamy tak rozbudowaną sieć sprzedaży biletów, że absolutnie nie ma żadnego problemu z dostępem do biletów komunikacji miejskiej" – tak tłumaczona jest ta decyzja. A, na przykład w Toruniu, bilety staniały! Z kolei podwarszawskie Łomianki zmieniły strefę biletową – z drugiej do pierwszej, co również oznacza tańsze bilety. Warto sprawdzić, jak jest w waszych miastach.

5. Ważne dla sprzątających liście

To dotyczy aglomeracji warszawskiej, ale warto sprawdzić, czy tak jest również w waszych miastach. Chodzi o "całkowity zakaz używania dmuchaw do sprzątania liści z chodników i trawników będących w zarządach dróg, gmin i województwa". Nie dotyczy to jednak zarządców bloków czy właścicieli nieruchomości.

Dobry krok ws. dmuchaw Wczoraj wszedł w życie nowy Program Ochrony Powietrza dla aglomeracji warszawskiej, a wraz z nim...

Opublikowany przez Miasto Jest Nasze na 2 stycznia 2018

6. Minimalne mieszkania

Muszą mieć nie mniej niż 25 metrów kwadratowych. Co oznacza, że developerzy nie będą mogli budować mini-mieszkań o powierzchni około 22 metrów, co miało miejsce dotychczas. Ale za to pralkę będzie można wstawić niekoniecznie do łazienki. Znika przepis, który nie pozwalał na jej ustawienie np. w kuchni. Podobnie jak ten, który mówił, że pokój w kawalerce powinien mieć co najmniej 16 metrów kwadratowych. A teraz... "Nowe przepisy zakładają, że mieszkanie - oprócz pomieszczeń mieszkalnych - powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience, przestrzeń składowania, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej" - czytamy w "RZ".

7. Celnicy wcześniej na emeryturę

Dla kogoś, kto planuje pracę w służbie celnej, może to być istotna informacja. Od Nowego Roku celnicy zostają objęci emeryturami mundurowymi i będą mogli przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat. Do tej pory ich emerytury były wypłacane z ZUS, teraz będą płacone z budżetu państwa. A celnicy przechodzili na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 (mężczyźni).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...