Tak źle z Kościołem w Polsce jeszcze nie było. Zanotował najgorsze wyniki od prawie 40 lat

Arcybiskup Marek Jędraszewski znany jest z mocnych wystąpień przeciwko przerywaniu ciąży.
Arcybiskup Marek Jędraszewski znany jest z mocnych wystąpień przeciwko przerywaniu ciąży. Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta
W ostatnich dekadach trwa odpływ wiernych od Kościoła nie tylko w Polsce. Najnowsze dane, które publikuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, dobitnie to potwierdzają. Polacy przestają uczestniczyć w niedzielnych mszach.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego od lat bada pobożność Polaków na podstawie uczestnictwa we mszach (wskaźnik dominicantes) i tego, ile osób przystępuje do komunii (communicantes). I tak według najnowszych danych liczba katolików uczestniczących we mszy św. wyniosła w 2016 roku 36,7 proc. Wskaźnik ten zmalał rok do roku o 3,1 proc. Najwięcej katolików chodzi na msze w diecezjach tarnowskiej, rzeszowskiej i przemyskiej, najmniej w szczecińsko-kołobrzeskiej, łódzkiej i szczecińsko-kamieńskiej.

To jednak najgorszy wynik od 1980 roku, od kiedy prowadzone są badania. W roku powstania Solidarności we mszach św. uczestniczyło 51 proc. wierzących, jeszcze więcej dwa lata później, bo aż 57 proc. Od tego czasu regularnie spada procentowo liczba katolików, którzy biorą udział w niedzielnym nabożeństwie. Natomiast liczba communicantes także się zmniejszyła w porównaniu do 2015 roku – ale tylko o 1 proc.
Kryzysu nawet nie próbuje ukrywać Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK. – Można zauważyć, że ludzie są coraz mniej otwarci na sferę duchową – skomentował wyniki badań. Zauważył jednak między innymi, że wzrasta liczba chrztów i małżeństw.

źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...