Nawet ONR potępił atak na 14-letnią Turczynkę, a TVP nabrała wody w usta. Pominięto ważną wypowiedź prezydenta Dudy

Andrzej Duda nie miał problemu z potępieniem ataku na 14-letnią Turczynkę w Warszawie. Jednak TVP miało problem z wyemitowaniem jego słów.
Andrzej Duda nie miał problemu z potępieniem ataku na 14-letnią Turczynkę w Warszawie. Jednak TVP miało problem z wyemitowaniem jego słów. Fot. Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta
"Nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek" – takie słowa padły z ust prezydenta Andrzeja Dudy, który w czasie przemówienia w Skoczowie, odniósł się do ataku na 14-letnią Turczynkę w Warszawie. Jednak TVP postanowiło pominąć ten fragment prezydenckiego przemówienia.

Nie milkną echa napaści na 14-letnią dziewczynkę w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że był to atak na tle narodowościowym. Całe zdarzenie skomentowali najważniejsi politycy w tym premier Mateusz Morawiecki. Co prawda minister Mariusz Błaszczak, odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne i codzienne bezpieczeństwo, lawirował i próbował relatywizować atak wątpliwościami co do... koloru skóry poszkodowanej, jednak sprawa zwiększającej się liczby rasistowskich ataków w Polsce i tego konkretnego przypadku od kilku dni jest głośno poruszana w przestrzeni publicznej.
Na pobicie 14-letniej Turczynki zareagował nawet ONR. – Na warszawskiej ochocie jakiś idiota zaatakował 14-letnią ciemnoskórą dziewczynkę. Sprawca miał krzyczeć: „Polska dla Polaków!”. Dzięki takim właśnie bezmózgom cierpi (niesłusznie) nasze środowisko narodowe – tak brzmi (pisownia oryginalna) tweet prawicowej organizacji.
Jednak problemu nie dostrzega Telewizja Polska, która w "Wiadomościach" pominęła słowa prezydenta o szacunku do drugiego człowieka bez względu na kolor jego skóry. Flagowy program informacyjny TVP odnotował słowa prezydenta o potrzebie "demonstrowania wspólnych wartości", których "Polacy mają ogromnie wiele". Nie znalazło się jednak miejsce na słowa głowy państwa o walce z rasizmem. Z ich zacytowaniem nie miały problemów programy informacyjne innych stacji telewizyjnych.

To już kolejny przypadek, gdy tematyka ataków rasistowskich w Polsce i wzrost liczby takich zdarzeń są pomijane lub zbywane na antenach telewizji narodowej. Na materiał o ataku na 14-latkę w Warszawie, "Wiadomości" poświęciły 1,5 minuty. Przypomnijmy, że policja wciąż szuka sprawcy napaści na małoletnią Turczynkę.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...