Stało się to, czego od dawna spodziewali się wszyscy zainteresowani. Trybunał Konstytucyjny potwierdził wniosek byłego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, że 24 z 50 przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych są niezgodne z Konstytucją.
Trybunał Konstytucyjny po raz pierwszy rozpatrywał ustawę 28 czerwca. Wtedy zadecydowano jednak, że ostateczne podanie wyroku odroczono właśnie do
11 lipca.
Wyrok Trybunału dotyczy blisko miliona działek o łącznej powierzchni około 43 tysięcy hektarów. Na decyzję oczekiwało ponad milion działkowców, którzy są zrzeszeni w Polskim Związku Działkowców. TK poinformował, że ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych godzi w podstawowe zasady zapisane w Konstytucji.
Posiedzeniu przewodniczył wiceprezes TK, Stanisław Biernat, który poinformował, że przepisy niezgodne z Konstytucją tracą obowiązującą moc w okresie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Aż 24 przepisy ze wszystkich 50 są niezgodne z ustawą zasadniczą.
Ustawa jest sprzeczna z fundamentalna zasadą ustrojową, zasadą demokratycznego państwa prawnego. Zarówno ustawa z 2005 roku, jak i poprzednia, przyznaje i chroni monopol tej organizacji (Polskiego Związku Działkowców - red.) na prowadzenie ogródków działkowych.