Tą decyzją Macron może nagrabić sobie u wielu Francuzów. Zwłaszcza wśród młodych
redakcja naTemat
20 stycznia 2018, 12:15·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 20 stycznia 2018, 12:15
Dla śledzących uważnie wydarzenia na francuskiej scenie politycznej, to nie powinno być zaskoczeniem. Taką decyzję Emmanuel Macron zapowiadał jeszcze w trakcie zeszłorocznej kampanii wyborczej. Teraz francuski prezydent podtrzymał swoje stanowisko: Francja wprowadzi obowiązkową służbę wojskową.
Reklama.
Powszechny obowiązek służby wojskowej został zniesiony we Francji 20 lat temu. Teraz powraca. Każdego roku 600 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 18 do 21 lat odbywać będzie służbę wojskową. Ale uwaga – nie będzie ona trwała tyle, co przed laty w Polsce (zazwyczaj 2 lata, a potem, po 2004 r. - 9 miesięcy; obowiązkowy pobór do wojska został u nas zawieszony w 2010 r.). Służba wojskowa we Francji ma trwać zaledwie jeden miesiąc.
Dans un monde de menaces, chaque jeune qui s'engage, comme Davy, 19 ans, est un espoir pour un avenir d'équilibre et de paix. pic.twitter.com/TMthYJBj0S
Emmanuel Macron zapowiedź tę złożył w noworocznym przemówieniu wygłoszonym w bazie marynarki wojennej w Tulonie. Noworoczne wystąpienia prezydenta do sił zbrojnych to francuska tradycja. Dla Macrona było to pierwsze takie przemówienie. Wygłosił je na pokładzie desantowego okrętu szturmowego Dixmude, należącego do klasy Mistral.
Spór o wojsko
Wystąpieniu towarzyszyło ogromne zainteresowanie, gdyż we Francji toczy się burzliwa dyskusja nad przyszłością armii. Parę miesięcy po wygranej Macrona w wyborach do dymisji podał się szef sztabu generalnego, generał Pierre de Villiers. Powodem rezygnacji był jego spór z prezydentem w sprawie zmniejszenia budżetu wojskowego o 850 mln euro.
Teraz Macron zapewnił, że nie ma mowy o cięciach budżetowych. Obiecał zwiększanie w tym roku wydatków obronnych o 1,8 mld euro, do 34,2 mld euro. Zapewnił też, że wydatki te wzrosną do roku 2025 do 2 proc. produktu krajowego brutto, w porównaniu z dzisiejszymi 1,8 proc. PKB. Dodatkowe pieniądze przeznaczone będą m.in. na modernizację strategicznych sił jądrowych i usprawnienie wywiadu wojskowego.