Nie żyje Tadeusz Smreczyński. Były więzień obozów koncentracyjnych i świadek historii zmarł w wieku 93 lat

Zmarł Tadeusz Smreczyński.
Zmarł Tadeusz Smreczyński. Fot. Vimeo.com/2oblicza2wojny
Jak poinformował Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w miniony piątek zmarł były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen Tadeusz Smreczyński. Ten 93-letni lekarz był jednym z ostatnich świadków tragicznej historii II wojny światowej, z którymi mieli okazję spotkać się współcześni młodzi ludzie.

W komunikacie oświęcimskiego Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży podkreślono, że "Tadeusz Smreczyński od lat był głęboko zaangażowany w pracę edukacyjną z młodzieżą i proces pojednania polsko-niemieckiego". Wspominający go przyjaciele przypominają, iż Smreczyńskiego za te wysiłki w Niemczech nagrodzono Federalnym Krzyżem Zasługi na Wstędze.
Jak wspomniano na wstępie, Tadeusz Smreczyński był nie tylko świadkiem historii, ale i lekarzem. Szczególnie znanym i lubianym w małopolskich Brzeszczach. To tam przyjmował pacjentów, gdy po zakończeniu II wojny światowej ukończył studia medyczne. Po przejściu na emeryturę przeniósł się do Krakowa. Zmarł w piątek 2 lutego. Miał 93 lata.

źródło: mdsm.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. [/b] "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Zapytali Szczerskiego, dlaczego Duda stał. "Zdjęcie miało pokazywać dynamikę"

Roman GiertychRoman Giertych

Oj, ciężko doradzić coś dobrego. Oj, ciężko. Ale trudno coś wymyślimy. A gdyby tak powiedzieć, że z Trumpem bawiliście się, kto pierwszy podpisze? Pan mu powiedział, że jest Pan mistrzem szybkiego podpisu, a on nie chciał dać wiary.