"Nie jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwa naszym ludziom". Ukraińskie władze ostro o sytuacji w Polsce

Ukraiński IPN wydał oświadczenie, w którym informuje, że nie jest możliwa kontynuacja Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków w obecnym kształcie.
Ukraiński IPN wydał oświadczenie, w którym informuje, że nie jest możliwa kontynuacja Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków w obecnym kształcie. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował w środę, że z powodu przyjęcia w Polsce nowelizacji ustawy o IPN nie widzi szans na dalszą współprace w ramach Polskiego-Ukraińskiego Forum Historyków w obecnej formie. Ukraińska instytucja alarmuje, iż obawia się o swoich ludzi na terytorium Polski.

Ukraiński IPN stawia sprawę jasno. Według tej instytucji, ukraińscy historycy nie mają już prawa czuć się bezpiecznie na terytorium Polski. Cała sprawa związana jest oczywiście zpodpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy o IPN, która przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów z czasów II wojny światowej. Jak można przeczytać w oświadczeniu, ukraiński IPN nie daje szans na kontynuowanie prac Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków w obecnym formacie. Powodem jest niemożliwość zapewnienia wolności wypowiedzi ukraińskim historykom przebywających w Polsce.

Co proponuje Ukraiński IPN?
W oświadczeniu możemy przeczytać, że jedynym sensownym rozwiązaniem będzie kontynuowanie dyskusji historycznych na terenie Ukrainy. "Dlatego też, przestrzegając wartości otwartego dialogu i wolnego dostępu do źródeł, zwracamy się do polskich kolegów z propozycją kontynuowania dyskusji historycznych na terytorium Ukrainy, gdzie nie obowiązują żadne ograniczenia czy dyktat polityczny w kwestii ocen przeszłości" – możemy przeczytać.

Przypomnijmy, że nastroje między Polską a Ukrainą są mocno napięte. Ustawę o IPN potępił już prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, oraz szef tamtejszego IPN Wołodymyr Wiatrowycz. "Polska zakazuje banderowskiej ideologii! To zaprzeczenie praw Ukraińców do własnego państwa i godności!" – oburzała się nacjonalistyczna partia Swoboda.


źródło: Memory.gov.ua
Trwa ładowanie komentarzy...