Walentynki w Środę Popielcową. Jak powinien zachować się katolik?

Środa Popielcowa przypada w 2018 roku w ten sam dzień, co Walentynki.
Środa Popielcowa przypada w 2018 roku w ten sam dzień, co Walentynki. Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta
W 2018 roku dwa ważne święta wypadną w tym samym dniu, czyli Walentynki oraz Środa Popielcowa. Przed milionami osób fundamentalne pytanie - czy powinni przestrzegać postu ścisłego?


14 luty będzie szczególnie interesującym dniem. Z jednej strony wszyscy zakochani będą świętować walentynki, a katolicy środę popielcową. To właśnie od środy zaczyna się 40-dniowy okres Wielkiego Postu.

Skąd zderzenie dwóch świąt?
Wynika to z dość prostego faktu: tzw. Popielec jest świętem ruchomym. Każdego roku data jest inna, ale mieści się w dniach między 5 lutym a 10 marca. Przypomnijmy, że w 2017 roku Środa Popielcowa przypadła 1 marca. W 2019 roku przypadnie z kolei 6 marca. W 2020 roku wypadnie 26 lutego.

Różnice między świętami
Popielec ma już prawie 10 wieków. Jego inicjatorem w 1099 roku był papież Urban II. Popiół używany przez księży pochodzi z palm święconych w Niedzielę Palmową rok wcześniej. To poważne święto liturgiczne. W przypadku Walentynek sytuacja jest kompletnie inna, bowiem mamy do czynienia ze świętem stricte świeckim, opartym na kulcie świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu.

Zatem katolicy powinni się skupić przede wszystkim na posypaniu głowy popiołem i rozpoczęciu Wielkiego Postu. Z tego powodu wszyscy zakochani powinni przesunąć termin romantycznej kolacji i nastawić się na refleksję. Jednak nie zaszkodzi obejrzenie dobrego filmu wieczorem.


Nie wolno zapominać o poście, składającym się z trzech posiłków w ciągu dnia, z czego jeden ma być do syta. Należy pamiętać, że od 14. roku życia nie można spożywać pokarmów mięsnych. Zatem o najadaniu się nie ma mowy. Post obowiązuje wszystkich między 18. a 60. rokiem życia.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...