Marta Kaczyńska znalazła prawdziwych winnych kryzysu z Izraelem. Twierdzi, że Żydzi nie mają wiedzy o Holokauście

Marta Kaczyńska wypowiedziała się w tygodniku "Sieci" na temat kryzysu w relacjach Polski z Izraelem. Jako winnych wskazuje między innymi poprzedni rząd.
Marta Kaczyńska wypowiedziała się w tygodniku "Sieci" na temat kryzysu w relacjach Polski z Izraelem. Jako winnych wskazuje między innymi poprzedni rząd. Jakub Włodek/Agencja Gazeta
Marta Kaczyńska zabrała głos w sprawie nowej, kontrowersyjnej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. I znalazła winnych kryzysu z Izraelem. Najmocniej oberwało się oczywiście Platformie Obywatelskiej. Natomiast za krytyczne komentarze izraelskie Marta Kaczyńska wini... niewiedzę Żydów o Holokauście.

Podpisana przez Andrzeja Dudę ustawa o IPN zakłada, że każdy, kto publicznie twierdzi, iż Polacy odpowiadają za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej, podlega karze więzienia do trzech lat. To oburzyło Izrael i USA. Sprawę właśnie postanowiła skomentować też Marta Kaczyńska. W artykule na łamach tygodnika "Sieci" napisała ona, że... "komentarze izraelskich dziennikarzy i polityków krytykujących nowelizację ustawy o IPN mogą wynikać z powszechnej niewiedzy historycznej".

Żydowska niewiedza o Holokauście?
Marta Kaczyńska przypomniała w tym kontekście słowa swojego ojca Lecha Kaczyńskiego z rozmowy z "Rzeczpospolitą". – W Izraelu istnieją pewne kłamliwe stereotypy dotyczące Polski, które są dla nas bardzo niekorzystne. Mam tu na myśli sprawę rzekomej współodpowiedzialności za Holokaust – powiedział były prezydent kilka lat temu.

W felietonie zatytułowanym "Użyteczna niewiedza" prezydencka córka twierdzi, że są tacy, którzy "dla politycznych celów głoszą oszczerstwa na temat Polski i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że opinia publiczna nie będzie ich kwestionować, bo zwyczajnie nie wie, jaka jest prawda historyczna". Córka Lecha Kaczyńskiego dodaje, że Polska nigdy nie zhańbiła się współpracą z hitlerowskimi Niemcami, bo wśród naszych przodków było wielu, którzy ryzykowali życiem własnym i najbliższych, pomagali Żydom.


Jako winnych kryzysu w kontaktach z Izraelem córka zmarłej pary prezydenckiej wskazała poprzedni rząd. Pisze ona o"promowaniu polityki wstydu i imposybilizmu", a nawet przedstawianiu Polski w negatywnym świetle. Zdaniem Marty Kaczyńskiej, klasycznym tego przykładem jest wystawa Muzeum II Wojny Światowej, która opowiada historię w sposób "pozwalający na szkalowanie dobrego imienia narodu polskiego".

źródło: ""Sieci""
Trwa ładowanie komentarzy...