Sasin i Ciastoń skazani za działania w stanie wojennym. PRL-owscy generałowie wreszcie usłyszeli wyrok

Władysław Ciastoń został skazany na dwa lata więzienia za wcielenie działaczy opozycji antykomunistycznej do obozów internowania. Wyrok usłyszał też Józef Sasin.
Władysław Ciastoń został skazany na dwa lata więzienia za wcielenie działaczy opozycji antykomunistycznej do obozów internowania. Wyrok usłyszał też Józef Sasin. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa właśnie ogłosił wyrok w procesie Władysława Ciastonia i Józefa Sasina. Pierwszy był w latach 80-tych szefem SB i wiceszefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, drugi – szefem departamentu w MSW. Obaj byli oskarżeni przez Instytut Pamięci Narodowej o bezprawne wcielenie w stanie wojennym działaczy opozycji do obozów internowania.

IPN oskarżał Ciastonia i Sasina o bezprawne powołanie opozycjonistów na ćwiczenia wojskowe. Zdaniem Instytutu, był to pretekst do pozbawienia wolności 304 osób. Na przełomie 1982 i 1983 roku powołani na ćwiczenia spędzili trzy miesiące na poligonie w Chełmnie. Spali w namiotach i zlecano im na przykład kopanie rowów. IPN uznał, że warunki były tam gorsze niż w obozach, w których trzymano internowanych.

Ciastoń i Sasin zostali skazani na dwa lata bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd uznał, że dokonali zbrodni komunistycznych przeciwko ludzkości. Prokurator wnosił o karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę 20 tys. zł dla Władysława Ciastonia. Dla Józefa Sasina prokurator żądał roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 15 tys. zł grzywny. Wyrok jest nieprawomocny, a obrona już zapowiedziała apelację.

źródło: Niezalezna.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...